27. august 2010 - 18:47Der er
11 kommentarer og 1 løsning
2 bærbare med Win 7 64bit falder konstant af netværket både kabel og trådløst
Jeg har Telenor bredbånd med trådløs router og 4 ports switch. Jeg har 6 computere som alle har adgang til nettet. 2 bærbare, hhv en HP og en Acer, dog begge med Windows 7/64 har problemer med at komme på nettet. De andre computere, 2 andre bærbare og 2 stationære, har ingen problemer både med og uden kabel. De 2 har windows 7/32 og de andre windows xp. Mit problem fortalt lidt bedre: Hvis computeren er på nettet og jeg så genstarter den, ja så kan den ikke finde nettet igen. Nede i højre side ved trådløst eller kablet ikon, kommer der engang imellem en gul trekant op. Selv hvis jeg sidder 30cm fra min router med kabel i den bærbare, vil den heller ikke. Jeg kan så slukke og tænde det trådløse net, samt hive kablet ud og ind igen, flere gange og så på et tidspunkt, så kommer jeg på igen. Nogle gange kommer jeg dog kun på for en kort stund, hvor jeg lige kan åbne google, men det næste faneblad eller anden side, vil den ikke åbne. Hvis jeg er på nettet med min bærbare og jeg så vælger at slumre pcén istedet for at slukke, så fungerer det når jeg starter igen. Jeg kan så slukke for strømmen til selve routerenn og bagefter kan jeg som regel komme på. Selv når de 2 bærbare skaber sig, så kan en af de andre bærbare uden win 7/64 sagtens fungere. Jeg har snakket med telenor, men de sendte mig bare en anden router og det hjalp ingenting. Jeg håber der er en klog mand eller kvinde herinde som kan hjælpe mig, da det er ved at være utroligt irriterende..
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Til 22061: Der er 4 ports switch og antenne i samme enhed. Det er ikke problemer på det interne netværk, men på internettet. Der er ikke et problem med de 2 bærbare internt, men bare at de agerer på samme måde mht internettet. Selas:Jeg vil lige prøve det med den statiske ip. Er det ikke det man gør for at få piratebay til at virke? :o) james_t_dk:Den bærbare Acer hedder 8943G og den bærbare HP hedder DV7 2290eo.mener du drivere og firmware på alle komponenter i computeren eller kun på netkortsdelen?
Jeg har først fået mig taget sammen til at lave en statisk ip adresse her iaften :o) Jeg vil vende tilbage indefor nogle dage og fortælle om det virker( det håber jeg). Jeg har ihvertfald genstartet computeren og smuttede på nettet med det samme. Hvis jeg skal have en statisk IP på den anden bærbare, er det så kun ip adressens sidste cifre som skal være fra 1 till 254 som jeg skal ændre?
Ja kun de sidste cifre og 1-254 lyder meget normalt, men jeg ville nok starte højere oppe i ranget og lade dem der er sat til automatisk starte ved 1, så f.eks lav de statiske til 192.168.1.20 og 192.168.1.21, så skulle du ikke risikerer at routeren tildeler den samme ip til nogen. :)
Har nu prøvet at køre et stykke tidmed statisk IP. Det fungerede faktisk fint og den kom hele tiden på nettet uden problemer, dog begyndte den at hoppe af i tide og utide uden forvarsel. Jeg besluttede derfor at starte fra bunden igen og kørte den så tilbage til fabriksindstillinger og nu kører det bare der ud af. Jeg er dog sikker på at det fungerer optimalt med en statisk IP 9 ud af 10 gange og giver derfor også Selas point og tak for hjælpen, for havde du ikke skrevet noget, ja så havde jeg nok stadigvæk haft problemet :o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.