Avatar billede steelman Novice
11. september 2010 - 15:21 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Forslag til wifi-opsætning

Hej,

Jeg skal lave et mindre video-overvågningssystem, som skal kører over netværk (http://www.eksperten.dk/spm/918180).
Der skal være 2 kameraer (http://www.trendnet.com/products/proddetail.asp?prod=160_TV-IP410W&cat=151 og http://www.trendnet.com/products/proddetail.asp?prod=155_TV-IP422W&cat=151) - altså det ene tilsluttes via LAN-kabel og det andte med wifi.

Da kameraene skal køre 24/7, vil det jo give en del data-trafik på netværket til den computer som skal optage. I huset er det internet som deles via en TDC-wifi-router. Men for ikke at tage for meget trafik lokalt på netværket, så overvejer jeg at sætte en særskildt AP/wifi-router op til de 2 kameraer og computeren. Men jeg ved ikke om det vil være nødvendigt?

Men samtidig vil jeg gerne kunne tilgå computeren lokalt via "fjernstyring" så jeg ved ikke om det giver mere bøvl end nødvendigt.

Hvad tænker I om det?
Avatar billede jakobcl Nybegynder
12. september 2010 - 15:59 #1
Jeg ville nok også sætte det op i en router til.
I hoved routeren kan du så også lave portåbninger så du kan komme til kameraerne lokalt og eksternt, hvis de der kameraer kan det.

Personligt skal jeg selv invistere i denne:
http://www.edbpriser.dk/Search/General.aspx?q=dcs-2121&sp=all
Kender ikke TrendNetten, men i denne får du også et rimelig godt software med.
Avatar billede steelman Novice
13. september 2010 - 15:33 #2
Hvis jeg skal have routeren til dette video-netværk til at forbinde med internettet, så skal den jo have en WAN ip fra TDC-routeren. Jeg vil helst ikke skulle bruge et kabel fra den ene router til den anden så kræver det at den ekstra router har en "bridge-funktion"?
Avatar billede jakobcl Nybegynder
13. september 2010 - 15:49 #3
Tager mine ord i mig igen.
Ved ikke hvad din router kan, men om den har gigabit burde det ikke tage så meget plads på din lokale netværk.
Kameraerne vil jeg tro tager 2-3MB per styk.
Om du skal streame udefra, kan du dog få et issue med din internetforbindelse, alt efter hvor stor den er.
Avatar billede steelman Novice
13. september 2010 - 16:29 #4
øhh jeg er ikke lige helt med nu...
Et enkelt kamera skal køre via LAN kabel men 1-2 herudover skal være trådløse. Så en gigabit router burde da ikke vlæ nødvendig eller ?
Ja kameraerne trækker 2mbit/s pr. stk. Jeg skal ikke streame ud via internettet - kun for at kunne kontrollere opsætning i ny og næ. Det hele skal foregå loklt på netværket...
Avatar billede steelman Novice
14. september 2010 - 19:50 #5
Hej igen,
JEg har tænkt lidt mere over det, og det er ikke sikkert at det er nødvendigt at lave et særskildt netværk for den ene video-computer og de to kameraer. Men jeg kommer til at skulle bruge en bridge til det kablede kamera og computeren. Jeg overvejer at købe en Dlink DAP-1360 til det (http://www.edbpriser.dk/Product/Details.aspx?q=dap-1360&sp=all&pid=692909) hvor jeg så til slutte en switch så jeg kan sætte LANkabel fra computer og det kablede kamera. Og så tilslutte et wifi kamera til det trådløse netværk.

Men kan en bridge kun fungere imellem to helt ens AP'er? Eller kan jeg godt få denne dlink til at tilslutte med et netgear adsl-modem/wifirouter?
Avatar billede steelman Novice
21. september 2010 - 20:10 #6
Jeg lukker...
Avatar billede jakobcl Nybegynder
21. september 2010 - 22:02 #7
Tag den der hedder DAP-1522 istedet for DAP-1360.
Avatar billede steelman Novice
21. september 2010 - 22:28 #8
Men kan den godt tilslutte computere/kameraer trådløst når der samtidig er tilsluttet via LAN?
Avatar billede steelman Novice
21. september 2010 - 23:20 #9
Ellers overvejer jeg denne, hvis den kan begge dele samtidig?
http://www.netgear.com/products/home/wireless-range-extenders/access-points/WN604.aspx
Avatar billede jakobcl Nybegynder
22. september 2010 - 09:12 #10
Ser ud til at de kan de samme.
Umiddelbart ser jer forskellen i.
DAP-1522 har 300mbps wireless og gigabit porte, hvor Netgear har 150mbps wireless og ethernet porte, så der er sikkert også en forskel i pris.
Avatar billede steelman Novice
22. september 2010 - 17:13 #11
Men det ligner bare iflg. denne ftp://ftp10.dlink.com/pdfs/products/DAP-1522/DAP-1522_ds.pdf at den ikke både kan broadcaste til flere trådløse computere samtidig med den er tilsluttet computere via LAN. Men det er måske heller ikke så nødvendigt i dette tilfælde...
Avatar billede steelman Novice
22. september 2010 - 21:33 #12
Hmmm... efter lidt søgning fandt jeg denne Dlink DAP-1160 ftp://ftp.dlink.eu/datasheets/DAP-1160.pdf Dén tror jeg er en reel mulighed. Jeg skal blot lige have undersøgt om den kun kan bridge til en anden DAP-1160 eller om den kan skabe forbindelse trådløst til min nuværende wifi-router fra TDC, så jeg samtidig kan bruge den som "range expander" :-)
Men tak for dit input!! :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester