Avatar billede madsing Nybegynder
21. december 2010 - 18:22 Der er 1 kommentar

Ændre datatype i Access

Hej,

Jeg har smidt nogle tabeller fra mit Navision ind i Access 2007 via en ODBC forbindelse (read-only).

Mit problem er, at de ikke har de rigtige data typer i kolonnerne. Jeg kan ikke umiddelbart ændre kolonnernes datatype, da den er sammenkædet fra ODBC'en.
Jeg har nemlig brug for at kunne lave noget summering etc. i en rapport i Access, men kan jeg ikke komme til da kolonnen står som tekst?

Nogen der ved hvordan dette kan laves?

//Mads...
Avatar billede neoman Novice
23. december 2010 - 22:40 #1
Jeps.

Men dine udestående 2940 points viser, at du ikke vender tilbage, så hvad sjov er der i at løse dine problemer? I et svar på dit sidste åbne spørgsmål i oktober er du blevet opfordret til at lukke dine spørgsmål, uden effekt.

Good luck med det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester