Avatar billede olekaare Juniormester
28. december 2010 - 10:37 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hjælp mig, mit D-Link netværkskamera fungerer perfekt.... men

Anskaffet et DCS-930 kamera, som fungerer perfekt på mit trådløse netværk. Med mit mobile bredbånd kan jeg komme i kontakt med kameraet via dets ip adresse ved at kalde routerens ip-adresse, så hjemmet kan overvåges from far away, så langt så godt.

Det har ingen praktisk betydning, men er alligevel nysgerrig. Er det teknisk betragtet korrekt, at jeg ikke på fastnettet hjemme kan komme i kontakt med kameraet, når jeg indtaster routerens ip-adresse i browseren ? Får beskeden: "fjernenheden eller ressourcen tillader ikke forbindelsen"

Indtastes kameraets ip-adresse opnås selvfølgelig kontakt.

Håber på, at en behjertet sjæl vil besvare mit naive spørgsmål.

mvh
Avatar billede olekaare Juniormester
20. marts 2011 - 11:36 #1
Problemet løst
Avatar billede olekaare Juniormester
22. marts 2011 - 16:27 #2
løst
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester