28. juli 2001 - 00:29Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Godt Webprogram efterlyses
Er der nogen der kender et program til at lave en hjemmeside i, det skal helst være af typen WYSIWYG med nogle gode redskaber i. Vi har prøvet Word og Netup, den sidste er interessant, men ikke god nok (for få muligheder) Word er udmærket men lidt kedeligt og tungt. Vi er ikke interesseret i decideret programmering!
frontpage express (medfølger windows / explorer) eller bedre endnu FP2000 eller 2002 enkelt at bruge for dem det ikke vil/kan/gider sætte sig ind i programering
frontpage er okay for en begynder, og ja, det laver virkelig skodkoder, det gør word sådan set også. Jeg ville helt klart foreslå at i installerer et program som frontpage og så laver noget og så prøver på at fatte HTML-koderne. Det er helt klart det bedste
FP2000 er ikke så overbelastet af spildkoder, hvis man sætter sig ind i at gøre kommandoerne korrekt, men den er dyr at købe.
Selv ville jeg også se på Frontpage Express, som ikke kan det hele, men kan give en ide. Hvis netforbindelsen er der, så prøv at hent nogle stykker for at prøve dem. Vælg den der passer dig.
Jeg takker for de indsendte forslag, jeg er ikke i tvivl om, at kender man sit værktøj så vil man mene at der ikke er andre der overgår det. En af mine venner bruger Dreamweaver, den har en forrygende god Tutorials, så valget falder altså på den og dermed får beach pointenene ;o)
tommyf> Ja, word laver tunge koder, men der kan få et gratis program hos Microsoft der laver koderne om så det ikke fylder så meget, men det giver et større arbejde når man vil ændre noget i siden. Vi har hidtil brugt Word, men vil nu prøve Dream Weaver!
Jeg kan på det varmeste anbefale dig Macromedia\'s Dreamweaver 3 eller 4. Har du lyst til at fifle med databaser skulle Dreamweaver Ultradev være lækkert, men har ikke selv fået leget så meget med det endnu. Som et stærkt supplement til Dreamweaveren kan jeg anbefale Allaire\'s Homesite. Det er et fedt program som gør, at du har tjek på din kode (farver bla. koderne). Ellers er gode gamle notepad altid også guld værd :)
Adobe Golive har nogle lækre gimmicks (eks. til at lave tabeller/frames med), men jeg ville holde mig væk fra det, da det laver en frygtelig grim og rodet kode.
Frontpage skulle være et godt program arbejder du med at administrere store sites. Dreamweaver egner på administrationssiden mere til de noget mindre sites.
Word.. tsk tsk.. hold dig langt væk.
Hilsen Morton
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.