Amilo bærbar helt død
Hej eksperter!Jeg købte en brugt Amilo PA 3515, sælger mente at strømstikket sad lidt løst.. og det er jo en nem sag at fikse.. men det viste sig at det var en komponent på bundkortet der var brændt af, komponenten sidder lige efter strømstikket (de 20VDC ind) og hedder D20 på printet.. Jeg regner med at det er en slags zener-diode, men hvilken værdi har den??
Jeg fandt tilfældigt samme komponent, (fysisk den samme) i en router jeg skilte ad, der sad også sådan en diode ved strømindgangen. Den hed B340LA og efter jeg googlede den fik jeg dette.. High Efficiency 3 amp Schottky
Men jeg har prøvet at lodde den i, men strømforsyningen lukker ned.. måske pga. en kortslutning.. så prøvede jeg at vende den modsat, så lukker den 20V ind på bundkortet... men jeg kan ikke tænde.. den er bare helt død?!
Er der nogen der har gode ider? inden jeg helt opgiver..
