Avatar billede 4byssal Nybegynder
23. februar 2011 - 15:03 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

ati Radeon HD 4870 X2

Jeg fik en brugt gamerpc i julegave sidste år.
Jeg var meget fascineret over det dejlige grafikkort, der sad i computeren, et ati Radeon HD 4870 X2.

Efter en dag skete der dog noget med kortet. Computeren begyndt at få fuldstændigt grå skærm, hvorefter den ville genstarte op til 10 gange, før den kunne starte normalt. Efter disse 10 gange, var der to lodrette, brede streger gennem min skærm. Efter lidt tid, ville den få BSoD et par gange. Til sidst kørte jeg den i fejlsikret tilstand, og genstartede. Dette gjorde at den kørte fint i et lille stykke tid (1-2 timer).

Computeren har en Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 (2,5 GHz).

Kører Windows 7 Ultimate 64-bit.

Umiddelbart vil jeg sige at det er grafikkortet den er gal med, men har dog ikke udelukket mine RAM.

Har hørt noget om at bage kortet, men denne metode vil jeg dog ikke anvende, med mindre at det er sidste udvej for kortet, og hvis jeg kan slippe for at give omkring 1700,- kroner for et nyt kort, ville det være dejligt!

Er det muligt at få et grafikkort repareret? (garantien er vidst udløbet)

Har udelukket driverproblemer, men når jeg får min computer tilbage, har jeg tænkt mig at sætte et gammelt grafikkort i, for at tjekke om det er kortet.

Any suggestions ?
Avatar billede 4byssal Nybegynder
23. februar 2011 - 15:04 #1
Forresten, min strømforsyning er på 1000Watt.
Avatar billede 220661 Ekspert
23. februar 2011 - 20:18 #2
Er tårnet rent indeni? Fri for nullermænd og damer?
Avatar billede 4byssal Nybegynder
23. februar 2011 - 20:21 #3
Jeg har støvsuget det, så skidt og støv burde ikke være problemet.
Avatar billede 4byssal Nybegynder
02. marts 2011 - 15:48 #4
Kortet er i stykker. Fiksede det midlertidigt ved at skille det helt ad, lægge selve kortet uden køler og plastik i ovnen på 185C i 5 minutter.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester