Jeg har for nogle dage siden installeret Linux/Ubuntu på min computer. Efter det, var alle mine filer forsvundet/blevet overskrevet, hvad ved jeg? Jeg har fået fortalt at Ubuntu bare er et styresystem der kører over mit daværende styresystem. men, jeg har prøvet alt muligt og kan bare ikke få windows 7 plus alle mine filer tilbage igen. Hvad gør jeg lige?!?!
FØR: Windows 7 Ultimate 64bit NU: Ubuntu 10.10. 32bit.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hej:-D når du starter din computer op står der tit "tryk F8 for boot menu" eller lignende. Det dog ikke en standart for alle computer, men det står der altid nå din computer starter op. Hvis du så finder den knap og trykker på den. så kan du vælge at "boote" fra din anden harddisk. Dvs. den harddisk du ikke har installeret Ubuntu på, og starte windows i stedet. Men hvis du har været så uheldig at slette windows, så kan jeg ikke hjælpe dig. Jeg er lidt dårlig til at forklare, så skriv hvis jeg formulere mig dårligt.
Dele af din harddisk er overskrevet af den nye installation, og her kan dine filer ikke reddes. Hvis du allerede nu afmonterer disken og sætter den i en anden computer som slave kan du med gendanelsesprogrammer måske redde data. Du skal under alle omstændigheder ikke rode mere på harddisken nu. Kan også sættes til sådan en:http://www.sandberg.it/product.aspx?id=133-43
Synes godt om
Slettet bruger
27. februar 2011 - 18:03#4
Når man installerer ubuntu på HDD er der 3 muligheder. 1. installere på windows (sammen med) alt på windows bevares. 2. installere på en anden partition end der hvor windows ligger. 3. installere oven i windows, på C drevet. Windows overskrives.
Har du valgt 3. kan, som 220661 skriver, dine filer ikke reddet. Det er håbløst, for så er HDD formateret og overskrevet med Linux Ext4.
Synes godt om
Slettet bruger
28. februar 2011 - 18:06#5
"dine filer ikke reddet. Det er håbløst, for så er HDD formateret og overskrevet med Linux Ext4. "
Skal vi vædde en soft-ice??
Synes godt om
Slettet bruger
28. februar 2011 - 18:22#6
Nu er der jo lang til Sønderjylland for en Soft-ice:) Men vi vil da allesammen være fornøjet, hvis du kan grave filerne frem. Spørger får sine filer, og vi andre kan lære noget nyt.
Jeg vil ikke give nogen håb om at finde noget som helst på den disk fra det gamle system. Vi kan jo ikke jo ikke vide hvordan det er foregået. Men der er jo ikke noget galt i at forsøge med en sata/ide adapter eller slave i anden pc.
Synes godt om
Slettet bruger
28. februar 2011 - 19:02#8
#7 modtaget 19:01 det er lang tid når der skal kommunikeres.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.