Jeg er ikke særlig klog på computere, og er ude for et problem jeg ikke selv kan løse :S
Jeg har en HP stationær computer fra 05 der for 1½ år ikke gad starte op! jeg har så lige hevet den frem igen, for at se om jeg kunne få den i gang, uden held -_- Skærmen går i sort midt i opstarten, den når ikke engang at starte Windows op før den går i sort skærm. Computeren behøver nødvendigvis ikke at komme til at fungere igen, jeg vil bare rigtig gerne redde alle billeder, videoer og musik. Er der en smart måde at flytte filerne fra harddisken over på en ekstern harddisk, eller anden computer? ellers har i et råd til, hvordan jeg får startet computeren op igen`??
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
I princippet ja. Men hvis det er en hdd hvor du havde windows på, så vil din bios forsøge at boote fra den, eller give dig et valg mellem to styrersystemer.
Der skal selvfølgelig også strøm på den hdd du smider i en anden computer. Stikkende er de samme.
jeg prøvede at bytte rundt på de to harddiske, og nu vil den anden computer heller ikke starte, er det min harddisk der er færdig?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.