02. august 2001 - 13:54Der er
11 kommentarer og 1 løsning
vedhæftede filer
Hej
Jeg har et problem med et outlook.. Når jeg modtager vedhæftede filer omdøber den dem til *.dat, og dermed ved jeg ikke hvad jeg skal åbne dem med. Dette gælder alle filer.. Fx modtager jeg \"blah.zip\" som \"blah.dat\" og kan gemme den som jeg vil. Det er ikke altid jeg ved hvilket format jeg skal gemme den som og det tager tid at sidde og gætte hvilket program jeg skal åbne med :(
pas nu lige lidt på, hvis det er mails med eks. engelsk tekst fra danske afsendere, der kan lyde nogenlunde i denne stil : Hi take a look and tell me what you think eller lignende, så kan det være SIRCAM-virus, skriv evt. tilbage til afsenderen, og spørg hvad det er du her fået tilsendt, hvis han ikke aner hvad det er, er det med garanti SIRCAM
så ville jeg hurtigst muligt få den computer grundigt undersøgt for virus, og evt. tale med de der har brugt computeren indenfor de seneste dag, om de har forsøgt at åbne \"underlige\" filer, hvilken form for beskyttelse har i hos jer??
Jeg har lige scannet hans computer for evt. virus.. Den fandt igen..
Men.. Nu har jeg lige prøvet at sende ham 4 forskellige slags filer (jpg, zip, txt, pdf) af samme slags som han modtager fra Skotland. Jeg sendte dem ud af huset så jeg \"undgik\" exchange serveren.. Han modtog dem som de var sendt, altså jpg, zip, txt og pdf.
Ham med problemet har lige fået tilsendt 3 billeder (ved jeg, fordi at samme mail er sendt til anden bruger i firmaet), men han fik kun en attxxxxx.dat fil. x\'er erstattes af tal.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.