Avatar billede nph12 Nybegynder
30. december 2011 - 15:12 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Farvevalg til hjemmesider

Hej
Hvordan finder man ud af, hvilke farver som passer godt sammen til en hjemmeside?
Avatar billede claes57 Ekspert
30. december 2011 - 15:43 #1
Avatar billede olebole Juniormester
30. december 2011 - 15:55 #2
<ole>

Eller Adobes egen Kuler, som efter min mening er den bedste farveskema-app på nettet  =)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
30. december 2011 - 15:57 #3
PS: Adobe Kuler ligger pr. default som udvidelse i Photoshop CS5+
Avatar billede olebole Juniormester
30. december 2011 - 16:19 #4
PPS. Det var faktisk i CS4, den blev en fast del af Photoshop  =)

Derudover fås den også gratis som extension til DreamWeaver
Avatar billede Poko1 Ekspert
30. december 2011 - 17:21 #5
jeg har lavet en enkelt side hvor du kan eksperimentere med baggrundsfarver du kan selv eksperimentere videre der er skrevet forskellige farvekoder på!
http://gratisupload.dk/vis/671104/
Avatar billede tobrukDk Novice
30. december 2011 - 19:49 #6
Hvis du prøve at google rundt på hjemmesider så kan du se at de bruger meget blå mange hjemmesider. det er for at berolig folk og hvid gøre at enes øjne kan holde og stene længe på hjemmeside. du kan bare se facebook hvor mange folk stener ikke der ind i flere 100 timer om ugen! :)
Avatar billede webweaver Praktikant
30. december 2011 - 20:55 #7
Der findes en masse af disse online værktøjer :)

http://www.colormixers.com/ er også en mulighed.
Avatar billede olebole Juniormester
30. december 2011 - 21:28 #8
Talent - evt. i kombination med kurser og/eller uddannelse - er dog stadig nok den mest effektive vej til forståelse og brug af farvelære  =)

Viden om farvers underbevidste/psykologiske (på)virkning er også helt grundlæggende i forbindelse med at fastlægge et farveskema for en hjemmeside. Der kan være en verden til forskel på et godt farveskema på to sites - udelukkende begrundet af sammensætningen af brugersegmentet. Derudover tolkes farver også væsentlig forskelligt på tværs af kulturer - og for den sags skyld på tværs af subkulturer.

Design er et fag ... selvom ordet desværre er blevet devalueret til ukendelighed (Læs: værdiløshed)  *o)
Avatar billede nph12 Nybegynder
31. juli 2012 - 14:28 #9
Lukketid
Avatar billede webweaver Praktikant
01. august 2012 - 15:18 #10
Det vil nok være smart af dig en anden gang, lige at sige tak for hjælpen til dem, som har brugt tid på at skrive dig nogle svar. Evt. dele de point ud ud har sat på højkant, i stedet for selv at nuppe dem. Ellers er det hurtigt slut med, at folk har lyst til at hjælpe dig!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester