Hej :D nu har jeg i et par måneder overlevet med 2 mbit, selvom jeg burde have 12.
jeg testede så mit net idag med kabel direkte fra mit modem der var den 13 mbit. Men så når jeg sætter min router til igen falder det til 1-2 mbit er det normalt??
jeg har en netgear wnr2000 v3 min pc's netkort er PCI-G31
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
det er vel noget ringere end normalt, men kan skyldes du slås med andre om båndbredden - naboer eller DECT telefoner - muligvis kan du forbedre det ved at flytte udstyret en smule.
Den svære er at tjekke om andre bruger dit trådløse signal. Ændre koder (admin panel + wifi signal) Sætte mac adresse sikkerhed op (Tillad kun mac adresen på den pc du bruger, andre skal blokeres)
Hvis løsning 2 løser problemet så låner en anden af dit net, hvis det ikke gør en forskel, så prøv og nulstil routeren..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.