Avatar billede naesbygaard Nybegynder
08. august 2001 - 12:33 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Mysql hastighed mellem to forskellige servere?

Jeg har lige fået en ny server, som jeg har lagt noget over på. Men jeg bruger stadigvæk databasen fra den gamle server til det site jeg har lagt over på den nye.

Er det er meget stor fordel at have databasen på den  samme server hvor man skal bruge den? Eller er det simpelthen bare fordi den nye server er røv-langsom?

/NbG
Avatar billede runesoft Nybegynder
08. august 2001 - 12:36 #1
Jeg tror det kommer an på datatrafikken immellem serverne. Hvis datatrafikken er stor (men det burde den ikke være), kan det nok være en fordel at have det på samme maskine, men ellers ikke.
Avatar billede lundsfryd Nybegynder
08. august 2001 - 14:02 #2
Manualen gør et stort nummer ud af at forklare, at det hele bliver ca. 10% langsommere, hvis forbindelsen er over TCP/IP end over unix sockets - hvordan er dit setup af forbindelsen?
Avatar billede runesoft Nybegynder
08. august 2001 - 14:04 #3
Jeg var af den opfattelse at unix sockets var bygget på TCP/IP
Avatar billede lundsfryd Nybegynder
08. august 2001 - 14:07 #4
Jeg ville nu mene, at det var omvendt? Jeg finder lige manualsiden til dig.
Avatar billede lundsfryd Nybegynder
08. august 2001 - 14:13 #5
Det er ikke det \"rigtige\" link, men der står noget her (dog nævnes kun 7.5%):
http://www.mysql.com/information/presentations/presentation-oscon2000-20000719/
Avatar billede naesbygaard Nybegynder
08. august 2001 - 23:01 #6
Det er to linux-servere.
Hvor jeg kører php\'en på den ene, men bruger databasen fra den anden!

/NbG
Avatar billede lundsfryd Nybegynder
08. august 2001 - 23:35 #7
Det, der har betydning er, hvordan de to servere kommunikerer. Ud over det tab (op til 7.5%) som det giver at kommunikere over TCP/IP, skulle der så vidt jeg kan se ikke være noget, der sænker hastigheden i forhold til at have det hele på een server.

Som runesoft siger, kan liniekapaciteten dog spille ind, hvis du har en tung trafik ml. serverne. Som jeg ser det, behøver du sådan set ikke engang at have specielt meget trafik, før en langsom linie kan blive et problem - da latency også må have noget at sige.
Avatar billede naesbygaard Nybegynder
14. august 2001 - 11:16 #8
Tak for det :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester