Er det nogen herinde der kan forklare hvordan MemoryAddressRegister(MAR) og MemoryDataRegister(MDR)virker? Jeg er i gang med at læse bogen "The Architecture of Computer Hardware,Systems software & Networking" af Irv Englander. Men jeg synes lige dette emne er svært at forstå?
Du er vist nede i noget maskinkode. MAR og MDR er to registre der bruges til at gemme data i ram. MDR indeholder selve data og MAR indeholder adressen på hvor det skal gemmes henne i ram.
Ja det har jeg også forstået. At de opfører sig som en slags interface mellem CPU og Memory. Kan du give et eksempel på hvordan det virker? Hvis man nu f.eks sender 8 bytes igennem?
Tak for oplysningen tilaffald. send svar så jeg kan give dig point
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.