Avatar billede thomaselb Nybegynder
16. september 2012 - 23:31 Der er 6 kommentarer

Skærmdriver stopper med at fungere "nvlddmkm"

Hello ..
Jeg har nogle problemer, som jeg ikke selv kan strikke en løsning til :/
- Jeg byggede for nogen år siden en gamer pc, med en masse kram .. For nylig spillede jeg LoL (League Of Legends), og pludselig fckede farverne op, og den hoppede ud på skrivebordet, hvor jeg der kom pop-up nederst højre hjørne hvor der stod noget med skærmdriveren var holdt op med at fungere. Jeg nåede lige at spotte det, og derefter frøs den, problemet opstår hvergang jeg spiller (efter få minutter) men det er nu gået fra at jeg kunne se en oplysning om skærmdriveren, til jeg ikke får advarsler, skærmen laver stadig de farver lige før den crasher, men nu crasher den så for alvor, og går i blue screen :/ ..
Jeg har derefter skiftet grafikkort (med lorte ydelse) og problemet er blevet bedre, men er langt fra løst. Nu kan jeg spille nogle spil uden crash, men crashene fremkommer stadig.
Jeg tænker lidt om strømforsyningen kan have noget medvirkning? eftersom et skift til laangt mindre effektivt grafikkort, har medført at crashene sker mere sjældent, end med mit gamer kort.
Håber der er nogen som kan hjælpe.
// Elb
OBS. Jeg har utallige gange afinstalleret drivers til grafikkortet, og installeret både ældre, nyere og samme driver som før.
- Har kigget de forskellige dump filer den spytter ud en gang i mellem, og den siger at nvlddmkm stopper med at svare.
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2012 - 07:17 #1
denne her kan fortælle dig nøjagtig hvad det skyldes

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

bagefter brtuger du google til løsningen.

m.v.h
Avatar billede thomaselb Nybegynder
17. september 2012 - 20:39 #2
tak for hurtigt svar :)
- Men som jeg skriver "Har kigget de forskellige dump filer den spytter ud en gang i mellem, og den siger at nvlddmkm stopper med at svare". har afinstalleret og installeret driveren nogen gange, og derfor tænkte jeg om der evt. kan være tale om hardware problem?
Avatar billede Slettet bruger
18. september 2012 - 07:58 #3
http://www.hiren.info/pages/bootcd

http://www.hirensbootcd.org/screenshots/

hentes her eller andre steder

http://soft.softoogle.com/ap/hiren-s-bootcd-download-6916.shtml
eller her

http://www.softexia.com/hirens-bootcd.html




Testing Tools

ligger denne her bl.a

Bart's Stuff Test 5.1.4

eller dem her

Video Memory Stress Test 1.7.116 a tool to thoroughly test your video RAM for errors and faults.

Video Memory Stress Test CE 1.21 Tests all video RAM accessible by 32-bit CPU address space from a clean environment

ofte er det såadan med grafikkort fejl at man skal den lange vej -du vil ikke kunne rette dem uden at geninstallere

så hvis hirens ikke finder harware fejl er det den vej du skal

samme metode
xp
vista
win 7

http://www.techtalkz.com/windows-7/514412-windows-7-installation-guide-tutorial.html

m.v.h
Avatar billede thomaselb Nybegynder
18. september 2012 - 20:35 #4
Jeg prøver lige og ser om det giver nogen resultater .. :)
Vender tilbage .. :)
Avatar billede Slettet bruger
02. oktober 2012 - 07:48 #5
02-10-2012

hvordan gik det

m.v.h
Avatar billede thomaselb Nybegynder
02. oktober 2012 - 09:06 #6
Jeg skal først lige til og igang, ham som havde computeren, var lige taget et smut til Hong Kong :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester