Avatar billede tsocm Nybegynder
11. august 2001 - 10:53 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

søg efter flere ord i mysql


SELECT idnr FROM tabelnavn WHERE tekstfelt like \'%$sogeord%\' ....

<input type=\\\"text\\\" name=\\\"sogeord\\\" size=\\\"20\\\">

hvad gør vi her hvis der er flere søge ord?

ex: høj grøn blå
det skal også virke hvis folk skriver
ex: høj + grøn + blå
el.
ex: høj+grøn+blå
OG
hvis der sætte minus før ordet, må det ikke eksistere i tekstfelt.
ex: høj grøn -blå
hvis ordet sættes i gåseøjne.
ex: \"høj grøn\" + blå
skal det matche ex. her er en \"høj grøn\" men den kunne lige så godt være blå.

Der må kun være et tekst felt, og ingenafkrydsnings bokse.

TSOCM
Avatar billede limemedia Nybegynder
11. august 2001 - 10:56 #1
for 120 point eller ønsker du en kommerciel løsning ? jeg kan lave det billigt for dig, men ikke gratis. Alternativt, prøv dig frem - du har eksperten i ryggen når du mangler hjælp
Avatar billede stigc Nybegynder
11. august 2001 - 10:58 #2
du må selv splitte teksten op med dit serversprog. Derefter laver du en SQl der ser sådan her ud:

SELECT idnr FROM tabelnavn WHERE tekstfelt like \'%$sogeord[0]%\' OR tekstfelt like \'%$sogeord[1]%\' OR ........


kig på spilt i PHP her:

http://php3.de/manual/function.split.php
Avatar billede stigc Nybegynder
11. august 2001 - 10:59 #3
ok jeg kan se i dit spørgmål at du kræver en del mere. Se bort fra mit svar.....
Avatar billede tsocm Nybegynder
11. august 2001 - 11:08 #4
http://www.eksperten.dk/spm/97172 jeg bør nævne at spm\'et er flyttet fordi det er en færdig løsning jeg ønsker.
Avatar billede limemedia Nybegynder
11. august 2001 - 11:10 #5
tsocm >> ønsker du en færdig løsning bør jeg nævne at du skal kontakte et bureau der kan løfte opgaven ...
Avatar billede tsocm Nybegynder
11. august 2001 - 11:14 #6
det kan da godt tænkes at der er en der kunne tænke sig at få nogle point. p.s. det er måske der for opgaven ligger i (freelance).
Avatar billede limemedia Nybegynder
11. august 2001 - 11:16 #7
pointrytterne herinde har ikke kompetance til at løfte den opgave du stiller på blot en nogenlunde tilfredsstillende måde... men det kommer jo helt an på hvad du skal bruge løsningen til, et hjemmebrænderi site eller en kommerciel site...

LJ out

Avatar billede netsrac Praktikant
11. august 2001 - 12:03 #8
ljweb >> Piller dig lige ned fra skyerne (\"pointrytterne herinde har ikke kompetance...\"), det er lidt avanceret streng behandling også opbyggelse af en dynamisk SQL streng, det er ikke opfindelsen af den dybe tallerken :-)
Avatar billede limemedia Nybegynder
11. august 2001 - 12:07 #9
netsrac >> *g* nej okay, men den generelle kode der frigives herinde er af en sådan standard at jeg sjældent vil indsætte det i driftmiljøer... Men igen, kommer an på \"respondenten\".
Avatar billede netsrac Praktikant
11. august 2001 - 12:12 #10
ljweb >> Det kan der så være noget om :-)
Avatar billede tsocm Nybegynder
11. august 2001 - 18:19 #11
For at sige det mildt, er det pisse ireterende, med folke der sidder og kommentere MIT spørgsmål, med bemærkninger om at Det gider de ikke at lave for point.
(kontakte et bureau ) Hvis det ikke er noget for dig, så lad være at lig et svar eller en kommentar, og lad andre komme til i stedet for at \"pløre\" MIT spørgsmål til.

Ligegyldige kommentare, er pisse ireterende, for somregl, ødelægger det mere end det gavner.

Nu stå jeg med jeres snark om \"tjaaa...\" og der er sikket ikke flere der kommer ind, pg.a. at der allerade er så mange som deltager, Og jeg har IKKE muligheden for at åbnet et nyt.
Avatar billede limemedia Nybegynder
12. august 2001 - 01:32 #12
tsocm >> eksperten lever nok en dag hvis du prøver igen, men antallet er svar er ikke givende for hvad du får svar på, men hvem der er online, hvor hurtigt spørgsmålet ryger af \"nyeste spørgsmål\" listen, forståeligheden af dit spørgsmål. Jeg har personligt flere spørgsmål der er rendt over 100 svar og kører flere måneder.

Så, chill out, du må væbne dig med tålmodighed når man forventer at få nogle til at lave alt for en uden at få noget for det... Face it, du fik 300 point for at komme på eksperten, point er intet værd og betaler ingen regninger... Men du kan være heldig at en kommer ind og laver det - det er ofte imponerende hvad folk slipper afsted med at få.
Avatar billede Slettet bruger
12. august 2001 - 01:36 #13
hehe...lytter lige med, det kunne jo være man var heldig...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester