Avatar billede milkman Nybegynder
14. august 2001 - 18:22 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Netværk Konflikt

Jeg har lige installeret netkort på mine to maskiner, der skal dele en adsl forbindelse (cisco router) via en hub.
Den ene kører med ME og den anden Linux RH 7.1.
Når jeg starter begge maskiner op er det kun Linux maskinen der kan komme på nettet, ME maskinen tilslutter men efter et par sekunder siger den \"Der er opstået en konflikt med IP 10.0.0.2, fordi systemet har denne hardware-adresse 00:00:B4:BE:5D:80 forbindelsen er deaktiveret\".
Hvis jeg så lukker ned for Linux maskinen og genstarter ME maskinen, kommer den fint på nettet, sålænge Linux maskinen er slukket, men lige så snart jeg tænder for Linux maskinen kommer ME med ovenævnte meddelse, er der nogen der har en løsning????
Avatar billede jasber Nybegynder
14. august 2001 - 18:24 #1
Det er fordi begge maskiner har den samme IP adresse - Du skal give dem en hver, som

10.0.0.2
10.0.0.3

10.0.0.1 vil typisk være din router
Avatar billede milkman Nybegynder
14. august 2001 - 18:36 #2
Ok, så skal jeg bare køre winipcfg og rette den til f.eks 10.0.0.3 og så skulle det virke?
Avatar billede jasber Nybegynder
14. august 2001 - 18:40 #3
Nej, Winipcfg bruges til at se hvilken IP adress du bruger - Du skal ind under din netværksopsætning

Start / Settings / Control panel / network

Dobble click på TCP/IP - og ret IP adressen - OK tilbage og Reboot, når windows siger den vil reboote
Avatar billede vlklng Nybegynder
14. august 2001 - 22:40 #4
Tak for hjælpen!
Avatar billede milkman Nybegynder
14. august 2001 - 22:41 #5
Ja, tak for hjælpen ;)
Avatar billede jasber Nybegynder
14. august 2001 - 22:44 #6
Tak for points :)

- Selv tak, vlklng 
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester