Avatar billede AHolck Nybegynder
06. juni 2014 - 16:14 Der er 4 kommentarer

Kan ikke genstarte?

Jeg har lige fået nyt motherboard, CPU, RAM og HDD.
Alt ser ud til at spille fint, lige indtil jeg forsøger at installere windows på min harddisk. Mit problem består nemlig i, at installationen kører perfekt, lige indtil computeren skal genstarte.
Når systemet så forsøger at genstarte, slukker computeren ikke, den fortsætter blot med at være tændt, mens signalet til skærmen ryger.
Har tjekket mine power og reset switch forbindelser, og alt ser ud til at sidde korrekt på den front.
Nogle forslag?
Avatar billede AHolck Nybegynder
06. juni 2014 - 20:19 #1
Jeg har nu forsøgt at opdatere min BIOS.
Problemet ved dette er dog, at MSI (har et MSI Z87 G45 Gaming) kun giver mig en .exe og en .170 fil, og jeg kan ikke se hvordan jeg skal installere disse, uden at have en fungerende windows?
Avatar billede Slettet bruger
06. juni 2014 - 21:03 #2
Har du prøvet med et andet grafikkort? der er måske konflikt. Ellers prøv at trykke Safe defaults i bios.
Avatar billede AHolck Nybegynder
06. juni 2014 - 23:08 #3
Jeg har forsøgt både med mit eget grafikkort, et andet grafikkort fra Radeon og med onboard grafikken, intet af dette har afhjulpet problemet.
Nu har jeg så installeret windows på min disk fra en anden maskine, så jeg kan få mit system til at starte op. Nu er mit problem så bare at systemet stadig ikke kan genstarte.
Smadder irriterende.
Jeg har opgraderet min BIOS og trippeltjekket mine power og reset switch connections, og alt sidder som det skal.
Systemet kan starte og slukke, men ikke genstarte.
Avatar billede Slettet bruger
07. juni 2014 - 10:02 #4
Har du også prøvet, at kortslutte genstarts knappen på bundkortet?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester