Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.667 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Engang en af verdens rigeste: Omstridte Jack Ma slipper pludselig al kontrol med sin kinesiske it-gigant

Alibaba-stifter Jack Ma - der har været forsvundet for offentligheden i flere år - opgiver pludselig al kontrol over den kinesiske it-gigant Ant Group.

9. januar 2023 kl. 08.30 | læs »

Bøde på 100.000 kroner til Taxa 4x35 i GDPR-sag: Datatilsynet havde indstillet til bøde på 1,2 millioner kroner

Taxa-selskabet Taxa 4x35 skal betale 100.000 kroner i bøde for brud på GDPR, fastslår ny dom. Datatilsynet havde indstillet til bøde på 1,2 millioner kroner.

9. januar 2023 kl. 07.27 | læs »

Morgen-briefing: Dansk it-rigmand skal køre Le Mans / Britisk online-iværksætter er verdens bedst betalte kvinde / Netto dropper sin digitale indkøbsvogn

Dansk it-rigmand skal køre Le Mans. Britisk online-iværksætter er verdens bedst betalte kvinde. Netto dropper sin digitale indkøbsvogn. Manden bag CreativeLabs død. . Twitter fyrer flere.

9. januar 2023 kl. 06.14 | læs »

Her er vinderne af nationalbankens kæmpe konsulent-udbud til en kvart milliard kroner

10 danske selskaber får del i Danmarks Nationalbanks kæmpe it-rammeaftale til en kvart milliard kroner. Et af selskaberne får mulighed for at sætte sig på mere end 80 procent af rammebeløbet.

6. januar 2023 kl. 13.27 | læs »

OpenAI forhandler om frasalg efter lancering af revolutionerende ChatGPT: Er nu blandt de mest værdifulde startups i USA

Selskabet bag den revolutionerende AI ChatGPT forhandler om frasalg. Startuppen står til at blive værdifastsat til enorme 208 milliarder kroner, hvilket vil gøre selskabet til en af de mest værdifulde startups i USA.

6. januar 2023 kl. 10.39 | læs »

Folketinget klar med sit første digitaliserings-udvalg nogensinde: Her er medlemmerne - skal behandle alle lovforslag på området

Folketinget etablerer torsdag et stående udvalg for Digitalisering og it, som får til opgave at føre kontrol med digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) og behandle samtlige lovforslag på digitaliserings- og it-området - blandt andet om databeskyttelse og digitalisering. Se medlemmerne af det nye udvalg her.

5. januar 2023 kl. 10.38 | læs »

SKI åbner for salg af private selskabers brugte pc'er og telefoner til offentlige organisationer

Den offentlige sektor vil til sommer kunne købe private selskabers aflagte it-udstyr via stor aftale, som SKI er på trapperne med.

5. januar 2023 kl. 08.48 | læs »

Efter år med stigende cloud-omkostninger: Nu siger CIO'erne stop - og det rammer Microsoft og Amazon

CIO’er verden over er godt i gang med at reducere deres omkostninger på cloud efter år med stigende udgifter. Reduktionerne presser Microsoft, Amazon og Google.

4. januar 2023 kl. 09.00 | læs »

3-topchef Morten Christiansen: Et af de tre mobilnetværk i Danmark bør sløjfes

Et af de tre mobilnetværk i Danmark bør sløjfes, for vi ville sagtens kunne nøjes med to, mener Morten Christiansen, administrerende direktør for Danmarks tredjestørste mobilselskab, 3.

3. januar 2023 kl. 08.31 | læs »

Nilfisk klar med ny CIO: Fransk topprofil i spidsen for ambitiøs satsning

Nilfisk er klar med ny CIO, som kommer til at spille en central rolle i selskabets ambitiøse planer for de kommende år.

2. januar 2023 kl. 13.50 | læs »