Tim Cook ankom tirsdag til Danmark på sit første officielle besøg nogensinde - bliver til torsdag

Apple-topchef Tim Cook er i Danmark på sit første officielle besøg nogensinde. Han ankom i aftes og bliver til torsdag.

Artikel top billede

Apples topchef, Tim Cook, ankom tirsdag aften til Danmark på sit første officielle besøg i Danmark nogensinde.

Tim Cook besøger ifølge Børsen Danmark som led i en europæisk rundtur, som begyndte i weekenden.

Han har inden sin ankomst til Danmark således besøgt Spanien, Holland og Belgien.

Apple oplyser til avisen, at Tim Cook bliver i Danmark til imorgen torsdag. Selskabet vil af sikkerhedsmæssige årsager ikke oplyse, hvor præcist han opholder sig, eller hvem han skal besøge.

Sikkert er det dog, at Tim Cooks og Apples fokus under besøget er bæredygtighed.

Formodentligt indeholder hans program derfor et besøg i Apples store datacenter i Foulum uden for Viborg, der er en af de store enkeltstående energislugere i den danske infrastruktur.

Det har hele tiden været Apples hensigt, at det store datacenter skulle køre på miljøvenlig strøm fra eksempelvis vind og sol, som Apple derfor vil investere i.

Selskabet har ifølge Børsen allerede investeret i to store vindturbiner i Esbjerg samt i stor solcellepark ved Thisted, som fylder 80 fodboldbaner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS