Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.229 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Atea kommer til at spille helt central rolle i Københavns Kommunes overgang til public cloud: Bliver vigtigste leverandør

Atea bliver i de kommende fire år hovedleverandør af Københavns Kommunes public cloud-ydelser og kommer dermed til at spille en afgørende rolle for kommunens overgang fra egne datacentre til public cloud.

21. juli 2020 kl. 11.30 | læs »

Seks danske virksomheder vinder DeMars-rammeaftale i milliard-klassen: Bliver hovedleverandører til Forsvaret

Seks danske it-virksomheder bliver hovedleverandører af ydelser til Forsvarets store DeMars-system i de kommende år. Se dem her.

21. juli 2020 kl. 10.55 | læs »

IBM’s omsætning på cloud steget med 30 procent på et år - stor optimisme trods samlet tilbagegang

IBM’s omsætning på cloud-forretningen er steget med 30 procent i løbet af det seneste år, viser selskabets nye kvartalsregnskab.

21. juli 2020 kl. 08.51 | læs »

God timeløn: Jeff Bezos tjente mandag 86 milliarder kroner

Amazon-stifter Jeff Bezos blev 86 milliarder kroner rigere i går mandag.

21. juli 2020 kl. 08.29 | læs »

Alibaba-stifter Jack Ma på vej med ny gigantisk børsnotering - denne gang af betalingsfirma

Alibaba-stifter Jack Ma er på vej med en ny gigantisk børsnotering - denne gang af selskabet bag Kinas største mobilbetalings-løsning, Alipay. Noteringen kan indbringe op mod 200 milliarder dollar.

21. juli 2020 kl. 08.00 | læs »

Netcompany stræber efter at blive førende i Nordeuropa

Netcompany ser enormt potentiale i de lande, som selskabet har kig på udover Danmark. De tæller Sverige, Norge, Finland, Storbritannien og Holland, der nu for alvor er i sigtekornet for det fremadstormende selskab.

21. juli 2020 kl. 07.43 | læs »
1

Syv ud af 10 af verdens computere kører nu med Chrome

Googles Chrome-browser kører nu på syv af 10 computere i verden. Kun to andre browsere har nogensinde haft lige så stor udbredelse.

20. juli 2020 kl. 13.02 | læs »

Microsoft lukker alle sine fysiske butikker i hele verden permanent

Microsoft lukker og slukker for alle sine fysiske Microsoft Store-butikker i hele verden som led i en ‘strategisk ændring.’

26. juni 2020 kl. 15.16 | læs »
5

Tidligere Intel-udvikler: Derfor besluttede Apple sig for at droppe Intel

Det har vakt opsigt, at Apple har besluttet at droppe sin mangeårige samarbejdspartner Intel som leverandør af chip til Mac. Årsagen var helt konkret, fortæller tidligere Intel-topudvikler.

26. juni 2020 kl. 14.34 | læs »

Få fuldt overblik over GDPR-afgørelser i Europa: Ny database lanceret fyldt med afgørelser

Nu kan du få fuldt overblik over alle de GDPR-afgørelser, der er blevet truffet for europæiske selskaber, der opererer på tværs af landegrænser. Se her, hvad de langt de fleste sager handler om.

26. juni 2020 kl. 10.45 | læs »