Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.491 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Vestager mødes med Sundar Pichar i dag: Topchefer for Amazon, Apple, Facebook og Google skal stille til høring i EU

EU vil have Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichai til at stille til høring i Bruxelles om selskabernes forretnings-modeller og fremtids-planer.

25. januar 2021 kl. 12.20 | læs »

VMwares mangeårige topchef siger farvel og tak i en kritisk tid for det store selskab: Trues af containere og Kubernetes - hvad skal VMware nu?

ComputerViews: VMware mangeårige topchef, Pat Gelsinger, har bygget VMware op til en gigant. Nu siger han farvel og tak og skifter til kriseramte Intel i en tid, hvor VMwares position trues af nye container-teknologier.

25. januar 2021 kl. 11.40 | læs »

Google klar med ny version af Chrome: Ændrer i password-manager og afslutter brug via MacOS Yosemite

Google er klar med ny version af Chrome, der indeholder en række nyheder.

21. januar 2021 kl. 15.02 | læs »
1

IBM klar med nyt selskab i Danmark: Vil overflytte stort antal medarbejdere fra infrastruktur-forretningen

IBM opretter nyt selskab i Danmark som led i stor opsplitning af selskabet i hele verden. Alt tyder på, at et stort antal medarbejdere skal flyttes over i IBM Ocean.

21. januar 2021 kl. 12.55 | læs »
1

Michael Meister forlader IT Relation: Bliver ny direktør i Cibicom - skal stå i spidsen for stor vækstplan

Den tidligere Sentia-boss Michael Meister forlader IT Relation få uger efter, at det meddelt, at han overtog ansvaret for IT Relation i Østdanmark. Nu skifter han til Cibicom, hvor han skal stå i spidsen for ny satsning.

21. januar 2021 kl. 12.17 | læs »
1

Den danske it-branche har omsat for 63,3 milliarder kroner på tre måneder: Beskæftiger nu næsten 94.000 mennesker

Den danske it-branche har markant vækst i omsætningen. Især salg af it-udstyr og konsulentydelser er gået som varmt brød.

20. januar 2021 kl. 14.58 | læs »
1

EU uddeler millionbøder til spil-selskaber for geo-blocking i Europa: Har blokeret for handel på tværs af landegrænser

EU stanger millionbøder ud til seks streaming-selskaber for at have anvendt geo-blocking i Europa med selskabet bag Steam i central rolle.

20. januar 2021 kl. 13.40 | læs »

Sverige klar med vinderne af 5G-auktion efter lynhurtig proces: Disse fire selskaber får plads på frekvens-båndene

Alle fire bydere på den forsinkede 5G-auktion i Sverige udråbes som vindere af auktionen blot en dag efter, at fristen for bud er udløbet.

20. januar 2021 kl. 09.33 | læs »

Trump benåder spionage-dømt tidligere top-udvikler hos Google

I sine allersidste timer som præsident i USA benåder Donald Trump den tidligere Google-topudvikler Anthony Levandowski, der i 2019 kom i fængsel for industrispionage mod Google.

20. januar 2021 kl. 08.36 | læs »

Microsoft: Her vil vi fokusere open source-indsatsen i det kommende år

Microsoft var engang open source-miljøets største fjende. Nu satser selskabet dybt og langvarigt på open source som den vigtigste model for samarbejde mellem it-virksomheder.

20. januar 2021 kl. 07.59 | læs »