Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.918 artikler på Computerworld

Dan Jensen

2.300 Nokia-ansatte får hver 600.000 kroner

Nokia betaler i snit 600.000 kroner til hver af i alt 2.300 medarbejdere, der er blevet fyret fra selskabets tyske fabrik. I alt udbetaler Nokia halvanden milliard kroner i kompensation.

09. april 2008 kl. 10.31 | læs »

EU vil gribe ind overfor opbevaring af brugerdata

Søgeselskaberne skal tvinges til at begrænse deres opbevaring af brugerdata, mener et magtfuldt rådgivningsorgan under EU, der ventes at følge anbefalingen.

08. april 2008 kl. 13.32 | læs »

Kort nyt: Borger.dk er klar 20. oktober

08. april 2008 kl. 09.27 | læs »

Chip-producent sætter hver 10. ansatte på porten

Krisen kradser for verdens næststørste chip-producent, der har tabt massive beløb i fem kvartaleller i træk. Nu er der fyresedler på vej til hver 10. medarbejder.

08. april 2008 kl. 09.03 | læs »

Janus Friis-projekt i krise – dropper global udrulning

Problemer med at lande rettighederne til de store publikums-magneter, får Janus Friis-projektet Joost til at droppe globale ambitioner. Fremover handler det alene om det amerikanske marked.

07. april 2008 kl. 11.12 | læs »

Ugens mest læste artikler på cw.dk

Se listen over ugens mest læste artikler på Computerworld.dk. Der er i alt blevet bragt 99 artikler.

28. marts 2008 kl. 15.58 | læs »

Xerox betaler 3,6 milliarder kroner i forlig

Xerox betaler 3,6 milliarder kroner for at lukke munden på en række utilfredse aktionærer, der tabte store beløb, da Xerox for 10 år siden blev rodet ud i en regnskabs-skandale.

28. marts 2008 kl. 12.02 | læs »

Motorola splittes op i to separate selskaber

Motorola splitter selskabet op i to selvstændige selskaber. Håbet er, at opsplitningen kan sætte mere skub i forretningen og føre til bedre styring og overblik.

26. marts 2008 kl. 13.40 | læs »

Pc-industrien mangler batterier efter stor-brand

Flere af verdens store pc-producenter mangler batterier, efter en stor-brand har lukket en af de største batteri-fabrikker i Sydkorea.

26. marts 2008 kl. 11.33 | læs »