Xerox betaler 3,6 milliarder kroner i forlig

Xerox betaler 3,6 milliarder kroner for at lukke munden på en række utilfredse aktionærer, der tabte store beløb, da Xerox for 10 år siden blev rodet ud i en regnskabs-skandale.

Artikel top billede

Print-giganten Xerox smækker sammen med revisionsselskabet KPMG 3,6 milliarder kroner på bordet for at lukke et forlig med en stribe aktionærer i perioden 1998 til 2002.

De pågældende aktionærer havde sagsøgt de to selskaber med beskyldninger om, at de var blevet snydt på grund af stærkt kritisable bogførings-teknikker hos Xerox.

Ifølge Financial Times faldt Xerox’ aktiekurs fra 60 dollar per aktie i 1999 til under fem dollar i 2000, efter selskabet var blevet rodet ind i en række uregelmæssigheder, når det handlede om bogføringsprincipper.

Ifølge avisen betalte Xerox i 2002 10 millioner dollar at lukke det amerikanske finanstilsyns efterforskning af sagen.

Dengang indvilgede selskabet også i at udsende en række regulerede regnskabs-resultater med bagudvirkende kraft.

Selskabet har dog ikke åbent indrømmet, at der har været indblandet i regnskabssvindel og har siden dengang for alvor fået vind i sejlene.

Revisionsselskabet KPMG skal betale 388 millioner kroner af forliget, selv om selskabet hele tiden har fastholdet, at det afviste at godkende Xerox’ 2000-regnskab på grund af bekymringer over Xerox’ bogførings-principper.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos