Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

IT Gruppen køber endnu et Navision-selskab

Dagrofa-selskabet IT Gruppen fortsætter med at opkøbe Navision-selskaber. Efter at have købt Navi Group i fjor, køber selskabet nu Axapta-huset Xactor, som skal styrke IT Gruppen på markedet for systemer til handel- og logistikområdet. Flere opkøb er på vej, melder IT Gruppen.

23. februar 2005 kl. 14.45 | læs »

Teknisk fejl skaber bøvl for netbank-kunder

En teknisk fejl i forbindelse med en mindre opgradering har kastet grus i maskinen for kunderne i flere af de 79 banker og sparekasser, der hører under Sparekassernes Data Center. Fejlen kommer kun halvanden måned efter, at et alvorligt it-nedbrud lammede betjeningen af bankernes kunder.

22. februar 2005 kl. 15.11 | læs »

Amter: Ingen besparelser ved e-faktura

Selv om stort set alle amterne har været med på vognen fra begyndelsen, har de endnu ikke været i stand til at høste besparelser på den nye e-faktura. Fejl, mangler og tekniske klumper i sovsen har øget arbejdsbyrden, ligesom nogle leverandører tager ekstra gebyrer for de elektroniske fakturaer.

22. februar 2005 kl. 12.55 | læs »

Orange slæber TDC-satsning i retten

Farvevalget hos TDC's europæiske discountsatsning, Easymobile, får franskejede Orange til at se rødt. Orange mener, at Easymobile krænker selskabets varemærke ved at anvende samme orange kulør i sit logo. Der er intet at komme efter, mener Easy-stifter Stelios Haji-Ioannou.

21. februar 2005 kl. 15.05 | læs »

Google inviterer nye brugere til Gmail

Efter den første testfase er vel overstået, inviterer Google nu de personer, der har stået på venteliste til en Gmail-konto, indenfor i varmen. Gmail er dog fortsat i testfasen. Men den fulde lancering nærmer sig.

21. februar 2005 kl. 12.50 | læs »

Ipod-effekten: Hardware skal være sexet

Forbrugerne vil have designprodukter, og det skal de få. I kølvandet på Ipods enorme succes har en række af verdens store computerproducenter for alvor rettet fokus på pc'er som livsstilsprodukter, der skal være kønne at kigge på. Design skal i de kommende år konkurrere med prisbillige asiatiske pc'er.

21. februar 2005 kl. 10.58 | læs »

Medie-kæmper vil med på net-bølgen

Efter at have fået ordentlige rap over fingrene, da it-boblen brast, er de store medie-konglomerater nu igen begyndt at tro på internettet. Medie-kongen Rupert Murdoch vil nu have udarbejdet en ny net-strategi for sit selskab, News Corp, og har endda lovet, at han selv vil til at surfe på nettet.

21. februar 2005 kl. 10.19 | læs »

Mange huller i digitale sygehussystemer

De digitale systemer på sygehusene er så mangelfulde, at det i sidste ende kan føre til dødsfald, fordi systemerne ofte slet ikke er indrettet til danske forhold. Nu skal sygehusene rette ind og følge nogle fælles retningslinier, mener overlæge.

18. februar 2005 kl. 13.55 | læs »

Thygesen ny topboss for HP i Danmark

HP trækker sin øverst placerede dansker, Walther Thygesen, ind som øverste chef for den danske forretning. Han erstatter Jens Frølund, der har været sygemeldt siden oktober. Walther Thygesen skal nu både passe jobbet som topboss i Danmark og jobbet som vicedirektør for salg og marketing i Europa.

18. februar 2005 kl. 11.24 | læs »

Fogh: Danmark fortsætter it-kursen

Den borgerlige regering fortsætter den it-linie, som allerede er lagt. Regeringens nye grundlag understreger kursen mod mere forskning, mere viden, mere iværksætteri og en øget digitalisering af den offentlige sektor.

18. februar 2005 kl. 10.31 | læs »