Medie-kæmper vil med på net-bølgen

Efter at have fået ordentlige rap over fingrene, da it-boblen brast, er de store medie-konglomerater nu igen begyndt at tro på internettet. Medie-kongen Rupert Murdoch vil nu have udarbejdet en ny net-strategi for sit selskab, News Corp, og har endda lovet, at han selv vil til at surfe på nettet.

Verdens store mediekonglomerater er langsomt begyndt at vende sig mod internettet igen, efter flere af dem for alvor brændte fingrene, da it-boblen brast.

Siden har de skyet nettet som pesten, selv om markedet har blomstret - for eksempel med Googles børsnotering og en kursstigning på Yahoo's aktier med 70 procent i det seneste år.

Nu er der ved at komme nye boller på suppen, hvilket ses som et tegn på, at internetmarkedet for alvor har stabiliseret sig.

Den australske mediekonge Rupert Murdoch er den seneste. Han samlede for få dage siden en række af sine topfolk for at begynde at formulere en ny internet-strategi til sit selskab, News Corporation, der blandt andet står bag den stærkt konservative amerikanske CNN-konkurrent Fox News.

Topfolkene skal nu gennemgå News Corps internetaktiver og maksimere selskabet net-omsætning - ikke mindst i lyset af den succes, som en række konkurrenter i den seneste tid har oplevet på nettet med blandt andet download, betalingstjenester og annoncering.

Rupert Murdoch selv er af den gamle skole, men ifølge Financial Times lovede han på de indledende møder at begynde at bruge mere af sin tid på internettet for at se, hvad der rører sig derude.

Også en række andre mediekonglomerater er langsomt ved at få tiltroen til nettet tilbage, efter det igen har vist sig, at der er penge at hente derude. For eksempel kunne Time Warner fornylig meddele, at internetportalen AOL havde rundet en milliard dollar i annonce-salg.

Det skete kun godt et år efter, at Time Warner droppede 'AOL' i sit navn, som selskabet mente stod som et symbol på alle de værste problemer, som storfusioner kan medføre. Siden 2000 er AOL's forretningsplan kollapset, og der er ikke opstået de forventede synergier mellem de to selskaber, som ellers blev spået en dominerende fremtid på mediemarkedet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS