Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Firefox: 25 millioner downloads på 100 dage

Open source-browseren Firefox er blevet downloadet 25 millioner gange i løbet af sine første 100 dage, melder Mozilla-fonden, der står bag browseren. Der er dog fortsat lang vej op til ærke-fjenden Microsofts Internet Explorer, der fortsat uden sammenligning er verdens mest udbredte browser.

18. februar 2005 kl. 09.30 | læs »

Fredagens aviser om it

Softwarepatenter skader dansk økonomi. Tel-ka konkurs efter momsbøvl.

18. februar 2005 kl. 07.56 | læs »

Danware reklamerer med kæde-mails

Børsnoterede Danware vil forsøge at reklamere gennem ny kæde-mail til kunderne. En ny humoristisk film er kernen i mailen, som folk selv skal sende videre til deres netværk, der igen skal sende den videre. Der er potentiale til, at millioner af mennesker ser kampagnen, hvis filmen fænger rigtigt, vurderer Danware.

17. februar 2005 kl. 13.51 | læs »

Ny teknik kan blokere mobiltelefoner i fly

Efter flyselskaberne har ofret millioner på at udvikle en løsning til mobilsnak i fly i luften, vil de nu udvikle en teknologi, der skal blokere for mobiltelefonerne, så de ikke generer andre passagerer. Med teknologien skal kabinepersonalet kunne blokere for al snak, så kun SMS-beskeder kan gå igennem.

17. februar 2005 kl. 11.19 | læs »

IBM får milliardordre på dansk bank-it

Efter to års prøvetid holder Sparekassernes Data Center (SDC) IBM inde i varmen som driftsansvarlig for det store datacenter, der leverer edb-systemer til 190 nordiske banker. Den ordre kan IBM nu beholde de næste 10 år. Aftalen har en værdi på halvanden milliard kroner.

14. februar 2005 kl. 12.50 | læs »

Accenture: Lønkaos er slut

Efter at have indvilget i at betale 15 millioner kroner i erstatning i Københavns Kommune for at få fred, træder Accenture nu frem og erklærer, at løn-rodet i kommunen stort set er en saga blot. I januar var 99,8 af lønkørslerne korrekte, bedyrer selskabet.

14. februar 2005 kl. 09.45 | læs »

Århusiansk EPJ er kejserens nye klæder

Der er lige så ofte fejl i medicineringen på de århusianske sygehuse, efter der blev indført elektroniske patientjournaler som det var tilfældet før. Professor er langt fra tilfreds med systemet.

11. februar 2005 kl. 15.14 | læs »

Siemens ansætter tusinder i Kina og Indien

Tyske Siemens øger sine udviklings-aktiviteter i Kina og Indien, hvor selskabet i det kommende år vil ansætte flere tusinder software-ingeniører og investere milliarder af kroner.

11. februar 2005 kl. 11.22 | læs »

Accenture skal betale 15 mio. for lønkaos

Accenture har indvilget i at betale 15 millioner kroner i erstatning til Københavns Kommune for det massive lønkaos, der har hersket, siden selskabet tiltrådte som ansvarlig for lønudbetaling til kommunens 50.000 medarbejdere. Til gengæld fyrer kommunen ikke Accenture.

11. februar 2005 kl. 09.41 | læs »

Dell: Vi kan sælge mere og mere

Amerikanske Dell har udsigt til at fortsætte med den eksplosive salgsvækst, som selskabet har oplevet i den seneste tid. Inden for de kommende år vil omsætningen runde 478 milliarder kroner, vurderer Dell, der er langt forud for selv de mest optimistiske planer, som selskabet tidligere har lagt.

11. februar 2005 kl. 08.56 | læs »