Danware reklamerer med kæde-mails

Børsnoterede Danware vil forsøge at reklamere gennem ny kæde-mail til kunderne. En ny humoristisk film er kernen i mailen, som folk selv skal sende videre til deres netværk, der igen skal sende den videre. Der er potentiale til, at millioner af mennesker ser kampagnen, hvis filmen fænger rigtigt, vurderer Danware.

Det børsnoterede danske it-selskab Danware har sendt en lille humoristisk netfilm i omløb for via såkaldt viral net-markedsføring at reklamere for selskabets nye produkt, Netop.

- Vi har hørt, at viral markedsføring fungerer i nogle tilfælde, så vi tænkte, at det nok ville være en god at prøve, siger Peter Grøndahl, administrerende direktør i Danware.

Han har selv udsendt en e-mail til venner, bekendte og forretningsforbindelser, hvor han gør opmærksom på filmen.

Det er sket i håbet om, at de vil sende mailen videre til deres netværk, som så igen skal sende den videre til deres netværk. Og så videre.

Bankes i gulvet

Den korte film viser en kontormand, der kommer op at brydes med sin pc, der ender med at slå ham i gulvet.

Filmen er dermed en versionering af en film, der florerede på internettet for nogle år siden, hvor en mand filmet gennem et overvågningskamera i et kontorlandskab smadrer sin pc.

- Det er os bekendt første gang, at man ser en viral markedsføringskampagne baseret på en tidligere viral kampagne. Det er vores lille joke, siger Peter Grøndahl.

Det er essentielt i viral markedsføring, at reklamebudskabet eller produktet er så underholdende eller brugbart, at folk selv sender beskeden videre.

Modellen er blevet populær i de seneste år, hvor blandt andre det danske it-sikkerhedsfirma Bullguard har anvendt metoden med en film, hvor en bulldog skambider en mand i skridtet.

Også Telmore-stifter Frank Rasmussen har anvendt metoden i privat regi, hvor han efterlyste nogle vandscootere, der var blevet stjålet, ligesom metoden i stor stil blev anvendt i forbindelse med julens tsunami-katastrofe i Asien, hvor mails med eftersøgte børn blev sendt verden rundt.

For markedsføringen er metoden god, fordi folk hele tiden modtager beskeden for nogen, som de kender. Det højner troværdigheden i budskabet, fordi vennerne fungerer som spamfilter og siger god for kvaliteten.

Skal selv sende videre
Det kræver imidlertid, at folk tænder på ideen. De skal synes, at filmen er så sjov, at de sender den videre, fordi de synes, at deres venner også skal se den.

Tænder net-folket på filmen er potentialet i kæde-markedsføringen enormt. Det gælder også for Danware, der er blandt de allerførste børsnoterede selskaber herhjemme, der benytter sig af metoden.

- Man ved jo ikke, om folk tænder på den, før man har fyret kanonen af. Gør de det, kan sådan en film meget vel ryge ud i millioner af mail-bokse. Det her er jo et forsøg for os, hvor vi har forsøgt at lancere noget nyt, siger Peter Grøndahl.

Relevant link

http://film.netop.com" target="_new">Danwares film

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job