Kim Stensdal

Teknologiredaktør

E-Mail

k.stensdal@cw.dk

Twitter

@kimstensdal

Linkedin

Se Kim's LinkedIn profil

Redaktør, journalist og ordstyrer på it-konferencer. Har fokus på digital innovation, it-ledelse, it-markedet og nye teknologiske trends.

Som teknologiredaktør på Computerworld skriver jeg nyheder, baggrundsartikler og analyser om anvendelse af it i professionelle sammenhænge og om it-markedets aktører.

Blandt de centrale emner er digital innovation og it-ledelse. Samtidig beskæftiger jeg mig indgående med telemarkedet, cloud computing, forretningssoftware, analytics og kunstig intelligens. 

Jeg har skrevet 4500+ artikler til online og print om it og digitalisering og været ordstyrer på 100+ konferencer og events. 

Oprindeligt er jeg uddannet journalist fra Syddansk Universitet med praktik hos DR. 

Mød mig på Twitter og LinkedIN.
4.387 artikler på Computerworld

Kim Stensdal

Lufthavn satser på fremdrift i 100 projekter samtidig

Vi har talt med 10 it-ansvarlige om, hvilke opgaver de skal i gang med efter ferien, om de vigtigste teknologier og om krisens efterveer. I dag er det Christian Poulsen fra Københavns Lufthavne, der svarer.

14. juli 2010 kl. 14.00 | læs »

Sommerfavoritter: Se Mads Thimmers Harley fra '58

Mads Thimmer fra Innovation Lab har en Harley-Davidson FL Duo-Glide fra 1958, en HP-bærbar med 12 timers batteri og en smart telepresence-løsning som sine tre favorit-ting.

13. juli 2010 kl. 10.00 | læs »

Få overblikket - Sådan bygger du din egen computer

I video-serien "Sådan bygger du din egen computer" kan du se, hvordan du vælger de bedste komponenter og installerer blandt andet motherboard, processor og RAM. Få overblikket her.

12. juli 2010 kl. 15.59 | læs »

Pirate Bay-database blotter millioner af brugere

Den kontroversielle piratsides bruger-database er fyldt med huller, siger hackere, der har fået adgang til informationer om mere end fire millioner brugere.

9. juli 2010 kl. 11.45 | læs »

Helt ny type besked på vej til din skærm

En ny specifikation fra W3C vil gøre det muligt at sende notifikationer fra webapplikationer uden for browseren.

9. juli 2010 kl. 09.08 | læs »

Ny Blutetooth-version godkendt - se hvad den kan

Bluetooth 4.0-specifikationen er nu godkendt, og den baner vejen for en række nye anvendelsesmuligheder.

9. juli 2010 kl. 07.00 | læs »

Priserne på e-bogs-læsere rasler ned - få overblikket

Der er for alvor ved at komme gang i markedet for digitale e-bogs-læsere, og det har fået de konkurrerende producenter til at sænke priserne markant.

8. juli 2010 kl. 14.59 | læs »

TeliaSonera sælger Stofa for milliard-beløb

Opdateret: Tv- og bredbåndsselskabet Stofa er blevet solgt for over en milliard.

8. juli 2010 kl. 14.15 | læs »

Kæmpe DDoS-angreb mod USA opklares næppe

Det var voldsom kost, da en række oversvømmelses-angreb sidste sommer ramte amerikanske og sydkoreanske websider. Og det bliver næppe opklaret, hvem der stod bag.

8. juli 2010 kl. 07.44 | læs »

Intels CTO: Snart indtager vi din smartphone

Chip-giganten Intel løfter lidt af sløret for, hvornår de første Intel-baserede smartphones vil blive vist frem.

8. juli 2010 kl. 07.00 | læs »