Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.817 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Morgen-briefing: Svindelmistænkt krypto-baron løslades med milliard-kaution / Coolshop lukker lager i Herning / Succesful webshop i stor fyringsrunde

Svindelmistænkt krypto-baron løslades med milliard-kaution. Coolshop lukker lager i Herning. Succesful webshop i stor fyringsrunde. Databrug kan have stor værdi for fødevareforsyningen, og sidst men ikke mindst har ChatGPT skrevet et juledigt til Computerworlds trofaste morgen-briefing-læsere.

23. december 2022 kl. 06.38 | læs »

Fyringer, ballade og vilde beslutninger: Elon Musk har gennempløjet Twitter i sine første 55 dage som 'chief twit'

Elon Musk første dage med Twitter har været et vildt, dramatisk og vanvittigt ridt.

22. december 2022 kl. 10.59 | læs »

ChatGPT’s succes skaber chok og bekymring hos Google: Det her er en kode rød

Chatbotten ChatGPT har de seneste uger gået sin sejrsgang på nettet, og det skaber dybe panderynker hos Google, hvor man frygter, at chatbotten udgør et teknologisk nybrud, som kan rive tæppet væk under selskabets annonceforretning.

22. december 2022 kl. 08.24 | læs »

Danske kommuners brug af Tiktok vækker bekymring hos Datatilsynet

Hos Datatilsynet har danske kommuners brug af Tiktok i søgelyset, lyder det efter, at to danske kommuner i det seneste har taget det kinesiske sociale medie i brug.

22. december 2022 kl. 07.51 | læs »

Dansk cybersikkerheds-chef: Hackerangreb blandt de allerstørste forretningsrisici

Thomas Flarup, der tiltrådte som chef for Center for Cybersikkerhed i foråret, er klar med et opråb til danske virksomheder. Han mener, at der trods stor opmærksomhed stadigvæk er mange virksomheder, der undervurderer risikoen for cyberangreb.

22. december 2022 kl. 07.35 | læs »

EU vil gå Broadcoms milliardopkøb af VMware efter i sømmene

Det kan gå udover konkurrencen, hvis Broadcom gennemfører sit opkøb af VMware, mener EU-Kommissionen. Derfor skal kommissions monopol-vagthund nu granske opkøbet.

22. december 2022 kl. 07.10 | læs »

Morgen-briefing: Investorgruppe redder konkursramt dansk webshop lige før jul / Tidligere Spar Nord-direktør får tre et halvt års fængsel for svindel / Ny e-handelstendens har fået vind i sejlene

Investorgruppe redder konkursramt dansk webshop lige før jul. Tidligere Spar Nord-direktør får tre et halvt års fængsel for svindel. Ny e-handelstendens har fået vind i sejlene. Norlys investerer kvart milliard i grøn industripark, og så er det i dag 140 år siden, at verdens første juletræ med elektriske lys blev tændt.

22. december 2022 kl. 06.37 | læs »

DTU ruster op efter hacker-angreb: Bruger tocifret millionbeløb på it-sikkerhed

Efter et hackerangreb har Danmarks Tekniske Universitet, DTU, øget sine sikkerhedsudgifter markant, og universitetet har blandt andet måtte opruste sit it-beredskab.

21. december 2022 kl. 08.29 | læs »

Storebæltsforbindelsen kritiseres efter software-fejl, der sendte bilist på kollisionskurs med den modkørende trafik

En bilist blev direkte mod den modkørende trafik, som følge af en fejl i forbindelse med en softwareopdatering på Storebæltsbroen. Nu bliver Sund & Bælt, der driver broen, kritiseret af en ekspert i softwareopdateringer.

21. december 2022 kl. 07.55 | læs »

Digital boligsalgsplatform med børs-planer går konkurs

En dansk digital platform til boligsalg med store ambitioner er nu gået konkurs.

21. december 2022 kl. 07.34 | læs »