Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.915 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Patientsky forbereder dansk offensiv med ny platforms-løsning: Bejler til store danske it-virksomheder

Dansk-norske Patientsky vil etablere sig som en international platform-virksomhed med udgangspunkt i Oslo og København, og nu bejler selskabet også til en lang række danske it-virksomheder. “Helt konkret vil vi gerne have fat i dem, der ønsker at udvikle software as a service-systemer til sundhedssektoren i Danmark,” siger selskabets topchef Kristian Ikast.

26. januar 2022 kl. 10.35 | læs »

Danske Patientsky har stor succes i Norge: Nu vil selskabet tredoble antallet af medarbejdere i København

Patientsky er børsnoteret i Oslo, men stiftet af danskere. Nu planlægger selskabet at tredoble antallet af medarbejdere i København, hvor selskabet i løbet af de kommende måneder flytter ind i et nyt domicil på Nørrebro. "Vi har på vores københavner-kontor har haft et langt lettere ved at rekruttere internationale kandidater, end vi har i Oslo og i Odense," siger direktør Kristian Ikast.

24. januar 2022 kl. 15.50 | læs »

Du skal opgradere din iPhone: Apple stopper med at opdatere iOS 14

Vil du være sikker på at modtage en konstant strøm af sikkerhedsopdateringer til din iPhone, så bør du opdatere til iOS 15.

21. januar 2022 kl. 15.59 | læs »

Google lukker for gratis Google Workspace: Fremover skal du betale for at være med

Google sætter en stopper for gratis adgang til Google Workplace og brugere af selskabets gratis legacy-abonnement skal snart punge ud, hvis de ikke vil have deres konto suspenderet.

21. januar 2022 kl. 14.20 | læs »

Tesla på vej med dansk offensiv - mange nye superladere

Tesla vil udvide sit netværk for superhurtige ladestationer i Danmark, og på længere sigt kan ladestationerne også blive åbnet for elbiler af andre mærker.

20. januar 2022 kl. 14.19 | læs »

Intel vippet af tronen: Samsung stryger til tops i brandvarmt chipmarked

5G-boom, sanktioner mod Huawei og akut chipkrise har sat sit tydelig præg på chipmarkedet i det seneste år. Se Gartners opgørelse over de 10 største chip-producenter her.

20. januar 2022 kl. 13.25 | læs »

Det offentlige plages af en forsigtighedskultur, mener tidligere Just-Eat-topchef: "Vi skal tillade, at der tages flere risici i forbindelse med test af nye it-løsninger"

I den offentlige sektor er man alt for optaget af at træffe sikre valg, når der skal indkøbes it-løsninger, mener den tidligere Just Eat-topchef Klaus Nyengaard. Han efterlyser, at man i det offentlige har mod og mulighed for i mindre skala at teste og udrulle løsninger fra startups.

20. januar 2022 kl. 09.00 | læs »

Truende retssager, beskyldninger om sexchikane og en astronomisk topchef-løn: Sådan gik det til da Microsoft sendte chokbølger gennem spilverdenen med opkøbet af Blizzard

Microsofts opkøb af Activision Blizzard sendte tirsdag chokbølger gennem den internationale tech-verden og fik Sonys aktiekurs til at dykke med 13 procent. Bliv klogere på, hvordan det gik til, da Microsoft opkøbte det store sårede dyr på savannen i den internationale spilverden.

19. januar 2022 kl. 15.59 | læs »

Rigspolitiet vil rekruttere historisk mange it-folk i 2022, men udfordres af højt lønpres og mangel på it-folk

Rigspolitiet står foran en historisk stor it-rekrutteringsindsats, der betyder, at der skal ansættes et tocifret antal it-folk i den kommende tid. Det bliver en udfordring på det nuværende arbejdsmarked, hvor der er mangel på it-folk, erkender Lars Ole Dybdal, it-direktør hos Rigspolitiet.

19. januar 2022 kl. 09.00 | læs »

Her er IT-Branchens ideer til, hvordan små it-virksomheder kan komme til fadet i kampen om de store kontrakter: "Den offentlige sektor har et kæmpe ansvar"

Brancheorganisationen IT-Branchen advarer om en situation, hvor de offentlige udbud lukker sig om sig selv og kun bliver for de store spillere i branchen. "Vi skal sikre os, at det ikke bliver sådan, at når først nogen er inde i varmen, så bliver det sværere for andre at komme ind," siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør for IT-Branchen.

18. januar 2022 kl. 12.58 | læs »