Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
6.144 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Tele2 nedskriver med en milliard svenske kroner

Svenske Tele2 nedskriver med én milliard svenske kroner - 800 millioner danske. Selskabet redder dog et positivt resultat hjem takket være et salg af aktiviteterne i Liechtenstein og Luxembourg.

26. juni 2008 kl. 10.54 | læs »

Torsdagens aviser om it

El-konkurrence til TDC er lovlig, Meru Networks vil erobre Danmark, vestjysk spiludvikler får millionstøtte, GLS og FDIH vil samarbejde om nethandel, få nyt hår på nettet.

26. juni 2008 kl. 07.59 | læs »

Pirate Bay vil lukke det svenske internet i en uge

The Pirate Bay blæser til angreb mod den svenske overvågningslov. Pirate Bays talsmand, Peter Sunde, mener ikke, at det er urealistisk at få internationale internetudbydere til at lukke Sveriges net i en uge.

25. juni 2008 kl. 09.02 | læs »

Nokia fejrer Symbians fødselsdag med opkøb

Nokia ønsker at opkøbe selskabet bag det mobile styresystem Symbian. Opkøbet skal føre til oprettelsen af en åben softwareplatform.

24. juni 2008 kl. 14.28 | læs »

Træt af outsourcing til Indien? Send jobbet til Slagelse

Hvis Fjernøsten er lidt for fjernt, så tilbyder en dansk outsourcing-virksomhed nu outsourcing til Slagelse.

24. juni 2008 kl. 09.43 | læs »

Nedgangstider kan ikke stoppe it-servicemarkedet

Væksten på it-servicemarkedet vil uundgåeligt tage af, men efterspørgslen er så stor, at en kommende recession ikke kan tvinge markedet i knæ, vurderer IDC.

23. juni 2008 kl. 10.29 | læs »

Firefox åbner døren for it-kriminelle

Et kritisk sikkerhedsbrist kaster en skygge over Firefox 3- lanceringen, oplyser sikkerhedsfirmaet Tipping Point. En dansk sikkerhedsekspert mener, at der er tale om et alvorligt problem.

20. juni 2008 kl. 14.36 | læs »

Har du tjek på den danske overvågning?

Sveriges overvågningslov stjæler overskrifterne, men hvordan ser det ud med den danske overvågningslov? Få styr på dine facts og læs 10 udvalgte historier fra Computerworlds omfattende dækning.

20. juni 2008 kl. 09.33 | læs »

SKI-aftale: Accenture uden for det gode selskab

Accenture er ikke blandt de 71 leverandører, som er med på SKI's seneste rammeaftale. Det er muligvis lønskandalen fra Københavns Kommune, der stadig spøger.

19. juni 2008 kl. 15.19 | læs »

Dansk Supermarked overlader livsnerve til IBM

Dansk Supermarked lader sig ikke afskrække af nedbrud. Supermarkeds-giganten udvider samarbejdet med IBM. Nu omfatter det også koncernens digitale livsnerve.

19. juni 2008 kl. 14.43 | læs »