Artikel top billede

Tele2 nedskriver med en milliard svenske kroner

Svenske Tele2 nedskriver med én milliard svenske kroner - 800 millioner danske. Selskabet redder dog et positivt resultat hjem takket være et salg af aktiviteterne i Liechtenstein og Luxembourg.

Tele2 nedskriver med én milliard i andet kvartal af 2008, det meddelte selskabet til børsen i Stockholm torsdag morgen.

Milliardnedskrivningen stammer fra tab af goodwill på udenlandske markeder, lyder det i en besked fra selskabet.

Tele2 oplyser, at selskabet nedskriver sin goodwill med 700 millioner svenske kroner på det tyske marked og med 300 millioner på det polske marked.

Salg sikre plus

Resultatet før renter og skat kommer dog til at vise et plus på én milliard svenske kroner, fordi selskabet frasælger sine aktiviteter i Luxembourg og Liechtenstein.

"Tele 2 har i lang tid beskæftiget sig med vellykkede infrastrukturprojekter i Luxembourg og Liechtenstein. Trods dette har vi besluttet at sælge virksomheden, som et led i vores fokuseringsprocess," siger Tele2's øverste chef Lars-Johan Jarnheimer ifølge Dagens Nyheter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere