Træt af outsourcing til Indien? Send jobbet til Slagelse

Hvis Fjernøsten er lidt for fjernt, så tilbyder en dansk outsourcing-virksomhed nu outsourcing til Slagelse.

Artikel top billede

Outsource til Ukraine, Indien - eller Slagelse. Omtrent sådan lyder tilbuddet fra en dansk outsourcingvirksomhed.

Det er billigere husleje, lavere lønninger og høje brændstofpriser, der betyder, at du nu kan outsource opgaver til det vestsjællandske.

Computerworld har tidligere fortalt, at it-arbejdspladserne skyder hastigt frem i storbyerne, mens jobsvæksten går betydeligt langsommere i de mindre byer.

Men den danske outsourcingvirksomhed Kring mener alligevel, at der er arbejdskraft at hente uden for storbyerne.

Pendling koster tid og penge

Kring har fundet ud af, at der ikke bare er billigere husleje og lavere lønninger uden for storbyerne, men også en masse arbejdskraft, der er træt af at bruge tid og penge på at pendle ind til storbyerne hver dag, fortæller Jesper Kring, der er partner i virksomheden.

"Vi fik ideen, da vi søgte en ny salgschef til en virksomhed, som vi har i Slagelse. Vi blev meget overrasket over de mange meget kvalificerede ansøgere. Fællesnævneren var, at de alle var trætte af at bruge 10-20 timer om ugen på at pendle," siger Jesper Kring, der også mener, at de stigende brændstofpriser spiller ind.

Derfor har Kring nu etableret virksomheden Kring Development i Slagelse, der skal tage sig af arbejdsopgaver, som tidligere blev varetaget af virksomheder i København.

Jesper Kring forklarer, at Kring Development i første omgang søger 10 medarbejdere til lokationen i Slagelse og i 2009 forventer at have etableret 30-40 arbejdspladser.

Væksten følger nøglemedarbejderne

Det bliver noget problem at finde medarbejdere, mener Jesper Kring. I følge ham er der en stor efterspørgsel efter arbejdspladser uden for storbyerne, der både kan tilbyde et socialt miljø og attraktive opgaver.

"Vi vil tilbyde medarbejderne et socialt miljø, som man ikke kan få på en hjemmearbejdsplads, og samtidigt flytter vi de opgaver, som man normalt finder i storbyen ud i provinsen. Det er et opgør med forestillingen om, at de interessant arbejdsopgaver er i storbyerne," siger Jesper Kring.

Løber efter arbejdskraften

Hanne Wittorff Tanvig er seniorrådgiver ved forskningscenteret Skov & Landskab ved Københavns Universitet, og hun forsker blandt andet i lokal og regionaludvikling.

Hanne Wittorff Tanvig mener, at Krings initiativ giver god mening, selv om tendensen i øjeblikket er, at væksten koncentrerer sig omkring storbyområderne.

"Engang blev erhverv placeret, hvor der var råstoffer. Nu placerer man i ligeså høj grad arbejdspladserne der, hvor arbejdskraften er placeret, og der er sandsynligvis rigtig mange, der pendler fra Slagelse til København," siger Hanne Wittorff Tanvig.

Hun vil heller ikke udelukke, at det vil være muligt for it-virksomheder at flytte arbejdskraft helt ud i landets udkantsområder.

"Væksten flytter derhen, hvor nøglemedarbejderne gerne vil bosætte sig, og her får kultur og herlighedsværdier større værdi. Derfor kan man i teorien godt forestille, at det er muligt at outsource til eksempelvis til Vestjylland," siger Hanne Tanvig Wittorff.

Mens outsourcing til udkantsområder ikke er noget nyt fænomen i Danmark. Hun henviser til, at flere virksomheder i 60'erne og 70'erne flyttede produktionsopgaver fra Østdanmark til Vestdanmark, hvor der var flere ledige ressourcer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse