Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Hver fjerde internet-computer er en zombie

Helt op til en fjerdedel af alle computere på nettet er styret af hackere, mener internet-eksperten Vinton Cerf.

26. januar 2007 kl. 10.21 | læs »

EU-virksomheder spinder guld på online-indhold

En ny undersøgelse fra EU-Kommissionen forudsiger at indtægterne fra online-indhold i Europa vil nå op på 8,3 milliarder euro i 2010.

26. januar 2007 kl. 09.24 | læs »

Danske it-virksomheder jagter datamatikere

Manglen på it-folk får nu fire af landets store it-virksomheder til at sponsorere to datamatiker-klasser i Lyngby.

25. januar 2007 kl. 15.34 | læs »

Halv million uskyldige blev stemplet som pirater

Microsoft erkender nu at mere end en halv million Windows XP-brugere måske fejlagtigt er blevet stemplet som pirater.

25. januar 2007 kl. 14.49 | læs »

Videochat med bankrådgiveren

Nykredit åbner nu for videobaseret kunderådgivning over nettet. Det nye program giver mulighed for, at rådgiveren kan se og redigere dokumenter på kundens computer.

25. januar 2007 kl. 13.24 | læs »

Dårligt webdesign giver stress

Britiske forskere har opfundet et nyt begreb, »mouse rage«, en tilstand der kan være ligeså stressende som at blive skilt eller have økonomiske problemer.

25. januar 2007 kl. 11.16 | læs »

Windows XP-support forlænget til 2014

Microsoft har besluttet at forlænge supporten til Windows XP Home og Windows XP Media Center med fem år til 2014.

25. januar 2007 kl. 10.12 | læs »

Enhedslisten foreslår uafhængigt it-sikkerhedsråd

Enhedslisten har fremsat et beslutningsforslag i Folketinget om oprettelsen af et uafhængigt it-sikkerhedsråd.

25. januar 2007 kl. 09.28 | læs »

Mystisk spam-mail truer med voodoo

Spammernes opfindsomhed kender ingen grænser. Betal 500 dollar eller du bliver ramt af blindhed, truer en selvudnævnt voodoo-præst. En af modtagerne svarede tilbage - og har offentliggjort hele mailudvekslingen på nettet.

24. januar 2007 kl. 14.23 | læs »

Creative advarer om lydproblemer i Vista

Lydkort-firmaet Creative fortæller nu at det nye Windows Vista har problemer med at afspille lyden i mange ældre computerspil.

24. januar 2007 kl. 13.34 | læs »