Enhedslisten foreslår uafhængigt it-sikkerhedsråd

Enhedslisten har fremsat et beslutningsforslag i Folketinget om oprettelsen af et uafhængigt it-sikkerhedsråd.

Enhedslisten foreslår nu at der skal oprettes et uafhængigt it-sikkerhedsråd, som skal udbrede kendskabet til sikker færden på internettet, gennemføre kampagner og gøre det politiske system opmærksom på it-sikkerhedsmæssige problemer, som kræver lovgivning. Partiet har netop fremsat et beslutningsforslag om oprettelsen af et uafhængigt it-sikkerhedsråd i Folketinget.

»Lige som der kan ske ulykker, på vejene eller jernbanerne, så kan der også ske ulykker, herunder katastrofale ulykker ved brug af internettet. Børn kan blive udsat for pædofile, ældre kan risikere at få afluret deres bankkoder eller fortrolige oplysninger om borgerne lægges ud på nettet ved en fejl. Indsatsen for it-sikkerhed halter på mange måder bagud i Danmark sammenlignet med andre lande,« siger Per Clausen, IT-ordfører for Enhedslisten.

En arbejdsgruppe under Teknologirådet har netop fremlagt en rapport, »IT-sikkerhed på tværs af grænser«, som blandt andet anbefaler oprettelsen af et sådant IT-sikkerhedsråd.

»Ganske vist er det kun et par år siden, at regeringen nedlagde det gamle IT-sikkerhedsråd, men der er kommet positive udtalelser fra blandt andet Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti, der gør, at vi ser optimistisk på mulighederne for at få dette forslag vedtaget,« slutter Per Clausen.

Midlerne til rådets arbejde skal tilvejebringes ved hjælp af en bevilling på finansloven efter samme model som gælder for Det kriminalpræventive råd og Rådet for større færdselssikkerhed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere