Sommerfavoritter: Teknologier skal tale sammen

Kenneth Lau Rentius, CIO i Banedanmark, giver her hans bud på tre teknologier, som han mener bliver banebrydende, plus en lille personlig bonus-favorit, der kan sikre dig fantastisk kaffe.

Artikel top billede

Foto: Janie Behrensdorff (Foto: Janie Behrensdorff)

Kenneth Lau Rentius fra Banedanmark er som mange andre CIOs tosset med teknologier.

Her giver han et bud på de tre teknologier, som han forventer sig en masse af i fremtiden. Fælles for dem er, at de benytter eksisterende teknologier på en ny måde.

Derudover kommer han med en lille personlig bonus-sommerfavorit, som ikke er specielt teknologisk, men som til gengæld er blevet en passion for ham.

Intelligent trafikinformation

Den første teknologi, som Kenneth Lau Rentius ønsker at nævne, er intelligent trafikinformation. Intelligent trafikinformation handler om at få allerede eksisterende teknologier til arbejde sammen.

"Jeg har en vision om, at jeg en dag kan blive vækket af min mobiltelefon, som har tjekket mine aftaler i min kalender, har fundet en rute til at komme hen til dem, og så kommer med forslag til transportmidler, jeg med fordel kan bruge for at nå de forskellige møder i løbet af dagen," siger Kenneth Lau Rentius.

Han mener dermed, at transporten kunne blive langt mere effektiv, end det er tilfældet i dag, hvis teknologierne kunne arbejde sammen.

"Rejseplanen og andre muligheder, der findes i dag, kræver, at man selv er meget aktiv. Derfor er det næste skridt at gøre det mere automatisk og intelligent," siger Kenneth Lau Rentius.

Samtidig ville det også give brugerne mulighed for på forhånd at vælge, hvilke parametre der er vigtige for dem, når de skal transporteres.

"Det kunne være, at man gerne ville komme hurtigst frem, ville køre mest i bil, have den korteste tur eller den billigste," forklarer Kenneth Lau Rentius.

Intelligente netværk

Noget andet, som Kenneth Lau Rentius ser frem til, er mere intelligente netværk til kommunikation, når han for eksempel bruger sin smartphone.

"I stedet for at have et enkelt selskab med et abonnement, der tilknytter sig en enkelt teknologi, så skulle man have nogle abonnementer, hvor telefonen selv valgte, hvad der var billigst, eller hvad der gav den bedste dækning," siger Kenneth Lau Rentius.

Det ville betyde, at du kunne stå et hvilket som helst sted, og når du så tager mobiltelefonen for at ringe op, vælger telefonen selv den bedste teknologi eller den bedste operatør.

"Hvis den er i nærheden af for eksempel en WiFi-forbindelse, så bruger den det til at ringe op," siger Kenneth Lau Rentius og uddybber:

"Jeg kunne godt tænke mig, at vi i højere grad brugte teknologierne på tværs i stedet for at isolere dem. Som bruger er du jo ligeglad, om det er mobiltelefoni, WiFi eller hvad det nu måtte være, der sender mine data eller tale."

Unified commucations bringer folk sammen

Den tredje teknologi, som Kenneth Lau Rentius fremhæver, er unified communications, der handler om at samkøre al kommunikation i en virksomhed.

Det kan være e-mail, telefoni, beskeder, chat og videokonferencer, som bliver samlet i ét system, og som er til rådighed på alle de enheder, som en virksomhed vælger at bruge.

"Det, at jeg kan have al kommunikation til et sted samlet i én løsning, gør, at jeg for eksempel kan åbne mine telefonbeskeder fra min e-mail-indbakke og videresende dem," siger Kenneth Lau Rentius.

Han mener, at fordelene ved unified communications for alvor kan opnås, hvis virksomheder ser det som en del af deres strategi.

"Unified communications slår for alvor igennem den dag, vi er klar til at tænke det ind i arbejdsprocessorne," siger Kenneth Lau Rentius.

Blandt andet nævner han, at der også skal arbejdes med kommunikationen ud af huset, så når en virksomhed laver en kontrakt med en leverandør, så designes det også, hvordan de to virksomheders systemer kan tale sammen, og hvordan kommunikationen skal foregå.

I Banedanmark, hvor Kenneth Lau Rentius er CIO, arbejdes der med at implementere en unified communications-løsning fra Microsoft.

"På den måde kan vi bringe vores medarbejdere, der sidder rundt omkring i landet meget mere sammen i deres kommunikation og samarbejde," fortæller Kenneth Lau Rentius.

Bonus: Og om lidt er kaffen klar
Selvom teknologierne fylder meget for Kenneth Lau Rentius, sætter han også stor pris på noget så simpelt som en kop god kaffe.

"Enhver god dag starter med en god kop kaffe. Jeg nyder meget at riste min egen kaffe, for så ved jeg, at jeg får helt frisk kaffe," forklarer Kenneth Lau Rentius.

Så derfor lyder hans anbefaling til andre, at de bør droppe den kedelige termokande-kaffe.

"Da jeg fandt ud af, hvordan en rigtig kaffe skal være, åbnede der sig en helt ny verden for mig," siger Kenneth Lau Rentius.

Med tiden er han blevet så optaget af at lave kaffe, at det er blevet en passion for ham.

"Jeg kunne også have en passion for rødvin, men når jeg skal ud køre bil, så er passionen for kaffe langt bedre," bemærker Kenneth Lau Rentius med et smil på læben.

Han synes hele processen omkring kaffe-brygning er spændende, og det gør, at han nyder kaffen mange gange. Fra at vælge kaffen, hvor den skal komme fra, hvilke smags-nuancer den skal have, til at riste, male og brygge den - for til sidst at drikke den.

Hvis andre skulle få mod på at give sig i kast med kaffebrygning, så anbefaler Kenneth Lau Rentius den australske bønne Skybury.

"Den har lidt en nødde- og chokolade-smag, som er et stort hit hos mig," siger Kenneth Lau Rentius.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos