Blackberry blacklistet i mellemøstlige oliestater

En lille million Blackberry-brugere vil inden for den næste tid gå en meget mørk tid i møde på deres telefoner, hvis de bor i Saudi Arabien eller i de Forenede Arabiske Emirater.

Artikel top billede

Business Bay i Dubai er et af de områder, der bliver hårdt ramt af Blackberry-blokeringen i de Forenede Arabiske Emirater. Foto: Newscom.

Flere Blackberry-services vil blive lukket 11. oktober i de Forenede Arabiske Emirater. Allerede i denne måned vil Saudi Arabien lukke for Blackberry-services.

De Forenede Arabiske Emirater blokerer for landets cirka 500.000 Blackberry-brugeres adgang til at sende mails, gå på nettet og levere instant messaging-beskeder via telefon, mens Saudi Arabien "blot" blokerer for instant messages (chat-beskeder) for landets omkring 400.000 Blackberry-kunder, skriver BBC.

Nægter censur

Årsagen, til at Blackberry-brugerne i de Forenede Arabiske Emirater får lukket for adgang til diverse services, er, at landets telestyrelse ikke accepterer Blackberry-telefonernes måde at håndtere datatrafik på via selskabets datacentre i Canada.

"Blackberry-data er med det samme eksporteret ud af landet, hvor de bliver håndteret af udenlandske, kommercielle organisationer. Blackberry-dataservices er på nuværende tidspunkt de eneste dataservices i de Forenede Arabiske Emirater, hvor dette er tilfældet," lyder det i en udtalelse fra de Forenede Arabiske Emiraters telestyrelse til IDG News Service.

De Forenede Arabiske Emirater har forgæves forsøgt at få firmaet bag de populære Blackberry business-smartphones, Research In Motion (RIM), til at rette ind. Landets telemyndighed, TRA, nægter, at lukningen har noget at gøre med censur.

Blokeringen skal presse RIM

Abdulrahman Mazi, et bestyrelsesmedlem hos naboen i det statskontrollerede Saudi Telecom, indrømmer dog over for BBC, at blokeringen af instant messages er foretaget for at få RIM til at udlevere data fra brugerne.

RIM har endnu ikke kommenteret, hvad flere lokale iagttagere kalder oliestaternes muskelspilleri.

Men RIM har trods presset ikke ønsket at udlevere data eller adgangskode til dataadministration til hverken Saudi Arabien eller de Forenede Arabiske Emirater.

Selskabets har samtidig nægtet at sætte en proxy-server op i de Forenede Arabiske Emirater, så myndighederne kan opspore alle Blackberry-data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job