Gartner i blog-krig med IBM over Microsoft-smiger

IBM negligerer Gartner-rapport, der omhandler skiftet fra Lotus Notes/Domino til Microsofts Exchange-løsning. Det minder om sladder ved et cocktail-party, lyder IBM-kritikken.

Artikel top billede

Efter analysehuset Gartner i sidste uge publicerede rapporten "Migrating Off Notes/Domino E-Mail May Make Sense in Some Circumstances", er chefen for product management hos Lotus Software-gruppen hos Big Blue, Ed Brill, havnet i det røde felt.

Gartner skriver blandt andet i rapporten, at flere Lotus Notes-kunder søger råd hos analysehuset, fordi de overvejer at udskifte deres Notes/Domino-løsning med en Exchange-løsning fra Microsoft.

Men Ed Brill affejer den otte sider Gartner-rapport på sin blog med, at den nok skal skabe røre ude i virksomhederne, men at rapporten intet har at komme med.

Faktisk hævder han, at titlen bør andres fra "Migrering fra Notes/Domino e-mail giver mening i visse tilfælde" til "Migrering fra Notes/Domino giver ikke mening i de fleste tilfælde".

"Mine venner hos Redmond (Microsofts hjemby, red.) er sikkert i gang med at åbne champagne her til morgen med tanke på den skæmmekampagne, de kan få sat i gang," skriver Ed Brill på bloggen.

"I virkeligheden er rapporten mere som sladder ved et cocktail-party," skriver Ed Brill, der ifølge eget udsagn ridser rapportens hovedpunkter op.

Han hævder, at der intet er at komme efter for Exchange-nysgerrige Lotus Notes-kunder, og vi bør derfor alle komme videre.

Gartner trækker streg i sandet

Den omstridte rapport er udarbejdet af Gartner-analytiker og -vicepræsident Tom Austin, og han nægter at se Lotus Notes-chefen Ed Brill få lov til at affærdige rapporten som ligegyldigt makværk.

sin Gartner-blog har han i flere indlæg rettet kritik mod, at Ed Brill kun citerer de dele af rapporten, der er praktiske for IBM at nævne.

Tom Austin nævner, at Ed Brill ser bort fra fakta, som er ubestridelige.

"Fra 1. juli 2009 til 30. april 2010 har 116 forskellige kunder booket et eller flere møder med Gartner-analytikere for at få rådgivning til, hvordan man migrerer fra Notes e-mail. Til sammenligning i den 10 måneders periode, har ingen Microsoft e-mail-kunder kontaktet os for rådgivning til at migrere til Notes/Domino," skriver Gartner-analytikeren på bloggen.

Han nævner samtidig, at enkelte Microsoft-kunder har overvejet at flytte til andre mail-udbydere - herunder især Google. Samtidig forsvarer han Gartner som en selvstændig analyse-enhed, der foretager objektive vurderinger.

"Vores research er baseret på stærke data og meget seriøse samtaler med professionelle folk, der har alvorlige problemer og bekymringer. Det er ikke cocktail-snak," lyder det på Gartner-bloggen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital delivery manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S