Eks-chef for Sun er tilbage i rampelyset

Suns tidligere topchef, Jonathan Schwartz, som sagde farvel og tak efter Oracles opkøb af virksomheden, har fået ny bestyrelsespost.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Siden han forlod posten som topchef for Sun Microsystems i februar, er Jonathan Schwartz gået ret stille med dørene på trods af løfter om at holde folk opdateret via Twitter og hans blog.

Nu viser han sig dog i bestyrelsen for Taleo.

Torsdag oplyste Taleo, der tilbyder rekrutteringsservice, at Schwartz er startet i virksomhedens bestyrelse. Taleos web-baserede service tilbyder ifølge Taleos eget website virksomheder adgang til information om potentielle medarbejderkandidater, så de kan tage bedre beslutninger angående rekruttering og fastholdelse af talentmasse.

Udover Schwartz oplyser Taleo også, at Jim Tolonen, der er tidligere finansdirektør for Business Objects, er startet i bestyrelsen.

Efter Oracles opkøb af Sun forlod Schwartz virksomheden. Kort derefter skrev han et par skarpe blogindlæg. Heriblandt et, der løftede sløret for historier om krasse møder med Apples Steve Jobs og Microsofts Bill Gates.

Han hentydede, at han muligvis ville skrive en bog om sine oplevelser som chef for Sun og opfordrede folk til at følge ham på Twitter og på sin blog. Men han har ikke offentliggjort noget nyt blogindlæg eller nogen ny Twitter-besked siden 9. marts.

Schwartz blev kritiseret for Suns nedadgående kurs op til Oracles opkøb. Han startede hos Sun i 1996, da virksomheden opkøbte Lighthouse Design, som han var direktør for på daværende tidspunkt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect