Afdøde OpenSolaris vil måske genopstå i ny version

Et nyligt stiftet projekt afledt af afdøde Solaris udgør et nyt håb for, at en open source-version af styresystemet vil se dagens lys.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selvom Oracle ikke har nogen hensigter om at fortsætte understøttelsen af OpenSolaris-projektet, så mener stifteren af et nyligt oprettet projekt afledt af Solaris, at al håb ikke er ude.

Illumos, som blev lanceret 3. august, er et "barn" af OS/Net (ON), der er kernestyresystemet og netværksaspektet af Solaris, og som Oracle nu ejer på grund af opkøbet af Sun Microsystems.

Det nye projekt er blevet lanceret midt i en storm af spekulationer angående Oracles hensigter med OpenSolaris, der er en open source-version af styresystemet. Det kan du læse mere om her.

Oracle har fokus på det kommercielle

En intern Oracle-rundskrivelse, der blev lækket til OpenSolaris-mailinglisten i fredags, oplyser, at virksomheden planlægger at koncentrere sin indsats på den kommercielle version af Solaris.

"Hele Oracles arbejde på binære distributioner af Solaris-teknologi vil være fokuseret på Solaris 11. Vi vil ikke udgive andre binære distributioner såsom natlige builds af Solaris-binære eller OpenSolaris 2010.05 eller senere distributioner."

Oracle planlægger i stedet at udrulle en udvikler-version af styresystemet, Solaris 11 Express.

Virksomheden vil tilbyde et support-abonnement til Solaris 11 Express sammen med en "omkostningseffektiv mulighed" for brugere af OpenSolaris til at migrere til denne udvikler-version, hedder det i det interne notat.

Men selv om Oracles beslutning er beklagelig, så er det ikke verdens ende, mener Illumos-projektets stifter, Garrett D'Amore.

Det oprindelige mål var at "følge Oracles kodebase så godt som muligt for at have et mere samarbejdende forhold, siger han i et interview mandag. "Det var mit mål."

Men det interne notat indikerer, at "Oracle ikke mener, at der er nogen værdi i denne type samarbejde," siger D'Amore, der er tidligere udvikler hos Sun og en fremtrædende bidrager til OpenSolaris.

Som resultat heraf vil Illumos muligvis være nødt til at udgøre en mere komplet forgrening af Solaris' kodebase, påpeger han.

"Vi vil blive tvunget til at udvikle os, og koden vil divergere som resultat."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse