Dansk mobilselskab får bøde på 50.000 kroner

Mobilselskabet Onfone skal betale 50.000 kroner. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Direktør efter bøde: Telebranchen har et problem

En mangelfuld oplysning på firmaets hjemmeside koster nu mobilselskabet Onfone 50.000 kroner i bøde.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden.

"Onfone ApS blev politianmeldt, fordi virksomheden på hjemmesiden www.onfone.dk ikke havde givet tilstrækkelige prisoplysninger," skriver Forbrugerombudsmanden.

Ifølge markedsføringslovens § 13 skal den totale minimumspris fremgå af salgsmaterialet.

"Virksomheden havde på hjemmesiden ikke oplyst mindsteudgiften forbundet med at tegne et abonnement, selvom der var både en bindingsperiode på 6 måneder og et oprettelsesgebyr forbundet med at tegne to af abonnementerne," står der videre i en pressemeddelelse fra Forbrugerombudsmanden.

Sjette selskab som betaler

Forbrugerombudsmanden meldte sidste år i juni i alt otte teleselskaber til politiet, fordi de ifølge institutionen anførte forkerte eller mangelfulde oplysninger i deres salgsannoncer.

Sjette af otte firmaer

Onfone er nu det sjette af de i alt otte firmaer, som har betaler en bøde.

Forbrugerombudsmanden oplyser til Computerworld, at sager omkring selskaberne Telenor og Dansk Net endnu ikke er afsluttede.

Det er op til deres politikredse, hvornår sagen er afsluttet.

En række af selskaberne har tidligere kritiseret fremgangsmåden, som Forbrugerombudsmanden gjorde brug af.

De fandt det i nogle tilfælde for drastisk, mens andre kritiserede, hvordan teleselskaberne er blevet udstillet et efter et i pressen.

Læs også: Direktør efter bøde: Telebranchen har et problem

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura