Svindel-anklaget KMD-partner ude af fængsel

Stifteren af den store indiske KMD-partner, Satyam, er blevet løsladt fra fængsel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den tidligere bestyrelsesformand og stifter af den indiske outsourcing-virksomhed Satyam Computer Services, blev i sidste uge løsladt mod kaution af højesteretten i staten Andhra Pradesh i det sydlige Indien.

B. Ramalinga Raju er under efterforskning af landets efterretningstjeneste Central Bureau of Investigation (CBI) i forbindelse med påstået svindel og underslæb hos Satyam.

Satyam er i danmark primært kendt som KMD's store indiske samarbejdspartner

Omsætning skruet kunstigt i vejret

I januar sidste år erkendte Raju, at Satyams omsætning og overskud havde været kunstigt opskruet i adskillige år.

En anden indiske outsourcer Tech Mahindra har købt en dominerende andel på 43 procent af Satyams aktiver i et globalt udbud. Introduktionen af en strategisk investor er en del en rehabiliteringspakke til virksomheden foreslået af staten, som har udpeget sine egne kandidater til Satyams bestyrelse i kølvandet på skandalen.

CBI's efterforskning har forsinket genåbningen af Satyams konti, hvilket efter planen nu vil ske senest 30. september.

Satyam oplyser, at genåbningen af dens konti for 2008 og 2009 er forsinket, da virksomheden ved en retskendelse kun har begrænset adgang til finansielle data, som er beslaglagt af CBI.

Raju har været fængslet siden januar sidste år. Han har for nylig modtaget behandling for hvad der ifølge hans læger er hepatitis C.

Ni andre chefer, der er sigtet i sagen, er ligeledes løsladt mod kation.

Raju fik mulighed for at blive løsladt mod kaution på det vilkår, at han ikke forlader Andhra Pradeshs hovedstad, Hyderabad, og under betingelse af at to selvstændige kautionister hver stillede med to millioner indiske rubler, hvilket i dagens kurs er 251.771 kroner.

CBI modsatte sig, at Raju skulle kunne løslades mod kaution, med det argument at han kan forsøge at influere vidner og manipulere med bevismateriale. Også forsinkelsen i sagen er dog blevet kritiseret.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S