Ny ledelse i kriseramte Satyam

Det kriseramte, indiske outsourcing-firma Satyam Computer Services har ansat ny administrerende direktør og teknologichef.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Satyam, der i aril blev solgt for milliarder har fået ny administrerende direktør og teknologichef. Begge kommer fra Mahindra-gruppen, som er den forretningsgruppe, der har overtaget aktiemajoriteten i Satyam.

Satyam er i danmark primært kendt som KMD's store indiske samarbejdspartner. Firmaets krise startede i januar, da grundlæggeren B. Ramalinga Raju afslørede, at firmaets omsætning og økonomiske resultater havde været overdrevet i årevis.

Regeringen udnævnte en ny bestyrelse, der bestemte, at aktiemajoriteten skulle sælges til en strategisk investor og Mahindra Tech, der er et outsourcing-firma under Mahindra-gruppen, blev valgt efter et udbud i april.

Mahindra Tech har fire medlemmer af bestyrelsen, mens regeringen har seks medlemmer og deriblandt bestyrelsesformanden Kiran Karnik. De regeringsvalgte bestyrelsesmedlemmer vil fortsætte i den nærmeste fremtid, fortalte en talsmand for Satyam tirsdag.

Adskillige rokader

Mahindra Techs underselskab Venturbay Consultants har indtil videre opkøbt 31 procent af aktierne i Satyam. Ifølge udbudsaften tilbød firmaet tidligere på måneden desuden Satyams aktionærer at købe endnu 20 procent.

Tidligere på ugen fortalte Satyam, at det var i gang med at inkorporere et nyt "Mahindra Satyam" brand, og at det nu var en del af Mahindra-gruppen. Firmanavnet ville dog ikke ændre sig.

C. P. Gurnani, den nye administrerende direktør for Satyam, var tidligere ansat som chef for internationale forretninger ved Tech Mahindra. Han afløser A. S. Murty, der som tidligere bestyrelsesmedlem for firmaet blev udnævnt til administrerende direktør af den bestyrelse, som regeringen nedsatte. Han vil fortsætte som senior medlem af firmaets ledelse, fortalte talsmanden.

Satyam har desuden udnævnt S. Durgashankar til teknologi-chef. Han er tidligere senior vice president ved Mahindra Group. Den tidligere teknologi-chef Vadlamani Srinivas sagde sit job op i forbindelse med skandalen.

Mahindra Tech fortæller desuden, at Sanjay Kalra, som var firmaets president for strategic initiatives, er blevet udnævnt til ny administrerende direktør. Den nuværende administrerende direktør, Vineet Nayyar, er til gengæld blevet executive vice chairman ved både Mahindra Tech og Satyam.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S