Hav af sikkerhedsproblemer i Shockwave Player

Adobe har travlt med at lukke et væld af sikkerhedsproblemer i det meget udbredte Shockwave Player.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe Systems lukker 20 sikkerhedshuller i Shockwave Player. De flere af sårbarhederne gør det muligt for angribere at køre deres egen kode på en ramt computer.

Sårbahederne findes i alle versioner af Shockwave Player op til version 11.5.7.609 og i versionerne til både Apples Mac OS X og Microsoft Windows.

18 af problemerne kan føre til sletning af kode, mens de to kan føre til problemer med denial of service-angreb.

Shockwave Player anvendes til at vide indhold udviklet i Adobes Director-program, der indeholder avancerede værktøjer til at udvikle interaktivt indhold - herunder Flash.

Director-applikationen kan anvendes til at skabe 3D-modeller og højkvalitets-billeder.

Problemerne blev opdaget af adskillige udviklere. Ifølge Adobe er Shockwave-softwaren installeret på mere end 450 millioner computere verden over.

Adobe har på det seneste skruet gevaldigt op for selskabets sikkerhedsprogram. Det er sket i takt med, at angriberne tilsyneladende er begyndt at fokusere på at finde sårbarheder i selskabets programmer.

Dette kan skyldes visheden om, at Adobes programmer er installeret på computere verden over.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S