Mark Hurds timeløn i Oracle: 26.000 kroner

Oracle-chef Larry Ellison er særdeles rundhåndet, når det gælder aflønning af tidligere HP-boss Mark Hurd. Hans timeløn kommer til at ligge på samme niveau som din månedsløn.

Artikel top billede

HP's tidligere topchef, Mark Hurd, får ingen problemer med at betale sin husleje og dagligdagens indkøb, hvis han altså får lov til at tiltræde i stillingen som ny daglig leder af Oracle.

Mark Hurd står nemlig til at modtage ikke mindre end 65 millioner kroner i årsløn af Oracle, der forsøger at ansætte ham som ny topchef.

Det bringer ham op i den absolutte superliga i teknologi-verdenen, når det gælder aflønning.

26.000 kroner i timen

Holder Mark Hurd to ugers ferie om året samt fri hver weekend, betyder lønaftalen, at han får godt 263.000 kroner i løn om dagen.

Med en arbejdsdag på 10 timer vil det dermed udløse en timeløn på godt 26.000 kroner.

Af de 65 millioner kroner er de 5,5 millioner kroner fast løn, mens resten består af forskellige bonusordninger.

Mark Hurd blev fornylig fyret fra sin stilling som øverste chef i HP på grund af en afpresningssag med seksuelle undertoner.

Han fik dog ikke lov til at gå ledig i mange dage, før Oracle-ejer Larry Ellison, som Mark Hurd spiller tennis med, henvendte sig med et godt job-tilbud.

Det har nu fået HP til at sagsøge Mark Hurd, fordi selskabet frygter, at han vil kunne udnytte sin omfattende viden om HP i en konkurrencesituation mod selskabet.

Oracle har allerede bevæget sin ind som direkte konkurrent til HP med selskabets opkøb af Sun sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S