PBS kendte godt til nets.dk-ejer inden navneskift

Allerede i 2007 blev PBS advaret af Patent- og Varemærkestyrelsen om, at der fandtes en webdesigner, der benyttede navnet Nets.

Artikel top billede

Læs også:PBS kræver domæne af webdesigner efter navneskift

Allerede i 2007 blev PBS gjort opmærksom på, at der fandtes en virksomhed med navnet Nets Web Design V/Sten Kristian Axelsen registreret under Branche 722200, udvikling af kundespecifikt software og konsulentbistand i forbindelse med software.

Det skete i forbindelse med en ansøgning om at få registreret navnet Nets som varemærke, hvilket fremgår af offentlig tilgængelig korrespondance mellem PBS og Patent- og Varemærkestyrelsen.

Alligevel vælger PBS selv at registrere Nets som varemærke under selv samme kategori.

Nu har PBS i forbindelse med virksomhedens navneskifte til Nets så tilsyneladende indledt en krig mod webdesigneren Sten Kristian Axelsen, som er indehaver af den før omtalte enkeltmandsvirksomhed.

Han har nemlig et domænenavn, som PBS gerne vil have fingrene i.

Der er tale om domænenavnet Nets.dk, som har været registreret af Sten Kristian Axelsen siden 2000.

Men det afholder åbenbart ikke PBS fra at indlede en sag mod den lille erhvervsdrivende for at få ham til at afstå sin webadresse.

Ved hjælp af telefonopkald og breve fra advokater, har PBS nu meddelt Sten Kristian Akselsen, at virksomheden vil gå til Klagenævnet for Domænenavne med henblik på at tvinge domænenavnet ud af hænderne på ham.

PBS vil ikke kommentere verserende sag

Hos PBS fortæller presseansvarlig Michael Juul Rugaard, at virksomheden ikke ønsker at kommentere den verserende sag, fordi man ikke ønsker at påvirke klagenævnets afgørelse.

"I klagesagen har vi redegjort for, hvorfor vi mener at have ret til domænet. Vores hoveddomænenavn er www.nets.eu, og det tror vi hurtigt vil blive kendt, især da Europa bliver Nets' hjemmemarked. Men vi vil selvfølgelig gerne have overdraget nets.dk, og det er også derfor, vi har bedt klagenævnet se på sagen," forklarer han.

Han forklarer endvidere, at navnet var en af grundstenene til samarbejdet mellem PBS og BBS, da de to virksomheder etablerede et fælles selskab ved navn Nets i 2007.

"Selskabet havde fokus på håndtering af korttransaktioner. For os har det stor symbolværdi at navnet nu videreføres for hele koncernen," siger han.

Sagen er på vej i Domæneklagenævnet - hvis I taber, hvad vil I så gøre?

"Hvis den situation skulle opstå, tager vi stilling til det til den tid," siger Michael Juul Rugaard.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect