Kort nyt: NemID skaber netbank-bøvl

NemID-brugere har fredag haft problemer med at logge ind på deres netbank grundet en serverfejl hos DanID. Problemet ser dog ud til at være løst.

Artikel top billede

En serverfejl har skabt problemer med NemID-login til netbank i eftermiddag.

"Kunder, der logger på Jyske Netbank Privat med NemID, kan i øjeblikket ikke lave overførsler og betalinger. Fejlen er fundet hos DanID, og forventes løst hurtigst muligt."

Denne besked har i eftermiddag mødt brugere af NemID, som har forsøgt at lokke på deres netbank hos Jyske Bank.

Men problemet, der skyldes en fejl på den ene af DanID's NemID-servere, gælder generelt, og ikke kun for Jyske Bank-kunder.

Computerworld har netop talt med kommunikationschef hos DanID, Jette Knudsen, som oplyser, at problemet skulle være løst.

DanID har for at løse problemet flyttet al trafikken fra NemID over på én server. Det kan muligvis resultere i lidt mere ventetid for brugerne. 

"Det kan få de konsekvenser, at login-tiderne bliver længere, nu da belastningen bliver større. Det holder vi øje med. Der er ikke noget, der tyder på det nu. De tal jeg lige har set, ser okay ud. Men det kan godt ske, blandt andet fordi 1. oktober er en stor dag for banktransaktioner," siger Jette Knudsen, til Computerworld.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS