NemID snyder blinde og svagtseende for sikre mails

NemID har i en uge kunnet bruges til at kryptere eller signere sikre e-mails. Men kun af seende borgere.

Artikel top billede

I sidste uge introducerede DanID muligheden for at sende og modtage såkaldt sikre e-mails, som betyder at borgere kan sende følsomme oplysninger til eksempelvis myndighederne i krypteret eller signeret form ved hjælp af NemID.
 
Men hvis man er svagtseende eller blind, har man ikke mulighed for at benytte den nye service fra NemID, der tidligere er blevet kritiseret for at overtræde FN's handicap-konvention. 

Påstanden om overtrædelsen er dog efterfølgende blevet afvist af videnskabsministeren i et svar på et paragraf 20-spørgsmål.  
   
Problemet består i, at et skærmvindue, som skal benyttes i forbindelse med installationen af et certifikat, ikke er muligt at få oplæst med den skærmlæser, som blinde og svagtseende benytter i forbindelse med brugen af computeren. 
 
Skal have høj prioritet
Hos Dansk Blindesamfund fortæller næstformand John Heilbrunn, at han anerkender NemID og videnskabsministerens gode intentioner i forhold til at skabe en løsning, som tilgodeser hensynet til blinde og svagtseende.
 
"Jeg vil ikke sige, at det er gået galt i udrulningsfasen, men der er i al fald en række ting, man overhovedet ikke har tænkt ind. Det gør, at vi som synshandicappede ikke kan bruge det uden at vi har en seende ved vores side, som kan hjælpe," siger John Heilbrunn. 
 
Han fortæller, at Danske Blindesamfund i forvejen har aftalt et møde med DanID og IT- og Telestyrelsen hvor problemerne omkring tilgængeligheden skal diskuteres. Han vil tage det nye problem med på dette møde.
 
"Det er selvfølgelig noget, vi vil tage med, og jeg er helt overbevist om, at det er noget man vil give høj prioritet," siger John Heilbrunn. 
 
Ukendt problem
Hos DanID fortæller kommunikationschef Jette Knudsen, at hun ikke tidligere har været bekendt med problemstillingen om, at muligheden for at sende sikre mails skulle være svært tilgængelig for blinde og svagtseende, men at hun vil undersøge sagen nærmere.
 
"Vi har ikke haft sikker e-mail på gaden mere end en uge. Derfor er der ikke ret mange erfaringer med det fra blinde brugere," siger Jette Knudsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job