HP: Datacentre skal bygges på effektive samlebånd

Vi er computerindustriens Henry Ford, lyder det fra Hewlett-Packard, der stolt peger på sine samlebånds-container-datacentre.

Artikel top billede

HP's kompakte datacentre produceres på stribe klar til afsendelse.

Læs også: HP: Slut med udviklingen af datacentre

Barcelona: Hewlett-Packard vil gerne slå på tromme for selskabets samlebånds-container-datacentre. 

"Vi kan godt lide at tænke på os selv som computerindustriens Henry Ford," lyder det fra Dave Donatelli, HP's øverste enterprise-chef.

Det sker med tanke på virksomhedens måde at bygge de såkaldte POD's (performance optimized datacenters).

Det betyder mere konkret, at fabrikker producerer POD's på stribe, som ifølge HP kan shippes til kunden på seks uger. 

Datacentrene, der er bygget ind i containere, kommer i to størrelser på 7,2 og 12,6 meter med plads til henholdsvis 10 og 22 50U racks.  

POD'en på syv meter kan håndtere 290 kW, mens den store POD kommer i to varianter, hvor den ene kan klare 450 kW og den anden 600 kW.

Ifølge HP's oplysninger er POD'erne 37 procent mere energi-effektive og 45 procent billigere end et traditionelt 'brick-and-mortar'-datacenter.

Arkitekten bag de såkaldte POD'er er power and cooling strategen Wade Vinson, der i HP går under navnet 'Podfather'.    
  
Spar lokale it-ressourcer og spær Facebook 
Udover HP's kompakte datacentre, var der flere forskellige nyheder til arrangementet.

Blandt andet præsentationen af den nye specialiserede server, HP Proliant SL6500. Systemet gør det muligt at have én enkelt skalerbar platform til hosting, webservice, cloud computing eller outsourcing af applikationer.

Derudover lanceredes 'HP Branch Office Networking Solution', der skal give afdelingskontorer bedre adgang til vigtige forretnings-applikationer hosted i et centraliseret datacenter.

I en åben arkitektur integreres HP-teknologi med andre ledende teknologier inden for branch office networking som for eksempel Citrix Netscaler VPX.

På den måde bør lokale afdelingskontorer kunne spare en stor del af deres it-ressourcer. 
 
"De fleste af jer kender nok dette eksempel. Når du ringer ind til et callcenter, som ofte er placeret på en ekstern lokation, har du måske haft denne samtale. Callcenter-repræsentanten siger: 'vent venligst et øjeblik hr. min pc er ikke så hurtig, som den burde være.' Ni ud ti gange er det ikke pc'en, der skaber problemet, men adgangen til applikationerne og applikationsydelsen der renderes på pc'en," forklarede Marius Hass blandt andet om problemstillingerne. 

Til sikring af virksomhedernes infrastruktur præsenterede HP en opdateret HP TippingPoint sikkerhedsløsning, der har fået tilføjet filtre, som kan kontrollere brugen af ikke-forretningsmæssige applikationer.

Ifølge HP får virksomheder mulighed for at begrænse eller fuldstændig spærre adgangen til de tidsrøvende applikationer, der også kan opsluge en del af båndbredden, der ellers kunne bruges til forretningskritiske applikationer.

Læs også: HP: Slut med udviklingen af datacentre

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse